Producătorii auto europeni ar putea pierde miliarde de euro după ce Trump a crescut taxele vamale

Sursă foto: Shutterstock.com

Producătorii auto europeni ar putea pierde miliarde de euro după ce Trump a crescut taxele vamale

Cuprins Articol:
Recent, Donald Trump a decis creșterea pragului tarifar pentru mașinile importate în Statele Unite din țările Uniunii Europene, acesta ajungând acum la 25 de procente. Din primele calcule, constructorii de pe Bătrânul Continent ar urma să piardă miliarde de euro care se traduc în profituri ce se evaporează doar din cauza acestei decizii, fără să mai punem la socoteală impactul crizei din Golf.

Germanii cer să se ajungă la o înțelegere în disputa comercială dintre Statele Unite și Europa

Președinta VDA, Hildegard Müller, a declarat că tarifele vamale mai mari „ar reprezenta o lovitură majoră pentru industria auto germană și europeană, într-o perioadă deja foarte dificilă”. Aceasta a subliniat, vorbind în numele asociației care apără interesele producătorilor auto germani, că taxele mai mari ar avea un impact și asupra consumatorilor americani. 

Reacția lui Müller vine după ce, recent, președintele Trump a anunțat creșterea nivelului la care vor fi taxate mașinile noi produse în țările din UE și importate în Statele Unite, o decizie care l-a făcut inclusiv pe cancelarul german, Friedrich Merz, să reacționeze. Creșterea plafonului de taxare vine în ciuda unui acord între Ursula von der Leyen și Donald Trump de scădere a taxei de la frontiera americană la care se ajunsese în 2024, după ce Trump anunțase inițial taxe mai mari pentru țările Uniunii Europene. 

Noile tarife pus sub semnul întrebării sute de miliarde de euro în comerțul auto transatlantic. Spre exemplu, Germania a exportat mașini și piese auto în valoare de 34,9 miliarde de dolari în Statele Unite doar în 2024. Trump a declarat, într-o postare din 1 mai pe Truth Social, că majorează tarifele la 25% deoarece UE nu a respectat pe deplin acordul comercial negociat cu partea americană.

Președintele republican a susținut că noile taxe îi vor obliga pe producătorii auto europeni să „își mute producția mult mai rapid” către Statele Unite. El a reiterat și în discuțiile cu presa afirmația că Uniunea Europeană „nu respectă” acordul agreat anterior, fără a oferi mai multe detalii. Un purtător de cuvânt al Bruxelles-ului a declarat că blocul comunitar își pune în aplicare angajamentele în conformitate cu practica legislativă obișnuită și ține administrația americană la curent cu toți pașii făcuți în acest sens. 

Cât i-ar putea costa pe producătorii auto din UE taxele vamale mărite

Majorarea tarifelor i-ar putea costa pe producătorii auto circa 3,5 miliarde de euro doar în 2026, respectiv alte 5,7 miliarde de euro în 2027, a declarat compania de analiză Bernstein într-o notă către investitori, făcând referire la sume care vor dispărea din profiturile estimate ale companiilor

Ferdinand Dudenhöffer, directorul CAR Center Automotive Research din Germania, a descris amenințările drept „începutul unui război economic împotriva Germaniei”. Cei de la centru de studiu CAR au estimat că o taxă de 25% ar crea o povară anuală de aproximativ 2,5 miliarde de euro numai pentru producția auto din Germania, fără a lua în calcul și restul Europei. Din fericire, România este protejată în tot acest „război economic”, modelele produse la noi nefiind vândute în Statele Unite. 

Creșterea tarifelor va „amenința progresele deja înregistrate pentru deschiderea piețelor de pe cele două maluri ale Atlanticului și dezvoltarea industriei auto americane”, a declarat Jennifer Safavian, președinta Autos Drive America, o asociație comercială care reprezintă producătorii auto din afara SUA. Înapoi în Germania, unul dintre consilierii ministrul de Finanțe german a făcut un apel la calm, spunând că „trebuie să așteptăm și să vedem” ce va face președintele Trump, „care adesea își retrage amenințările și care, oricum, trebuie să explice ce nu a făcut UE”, scrie Automotive News

Trebuie spus că, până acum, birocrații de la Bruxelles au suspendat de două ori ratificarea acordului care ar fi cimentat taxele vamale la pragul de 15% - o dată după ce Trump a încercat să cumpere cu forța Groenlanda, un teritoriu danez, și din nou după ce Curtea Supremă a Statelor Unite a invalidat regimul tarifar global al președintelui. Totuși, recent, cele două părți avansau spre finalizarea acordului, americanii fiind de acord să își revizuiască calculele tarifare pentru metale și aliaje, esențiale în producția auto.

ACEA: Statele Unite reprezintă peste 18% din valoarea tuturor mașinilor exportate de producătorii din UE

Asociația Constructorilor Auto din Europa (ACEA) a transmis că Statele Unite au reprezentat 18,4% din piața de exporturi a Uniunii Europene în 2025 în termeni de valoare, clasându-se pe locul doi după Marea Britanie. „Se pare că președintele Trump este furios că eliminarea tarifelor la bunurile industriale americane, care a fost convenită în septembrie anul trecut, după ce a fost propusă în iulie 2025, nu a trecut încă prin îndelungatul proces legislativ al UE”, au explicat analiștii Bernstein într-o notă recentă.

În acest context, negociatorii blocului comunitar se întâlnesc, la Bruxelles, pe 6 mai pentru a ajunge la un acord privind acordul comercial dintre America și Uniunea Europeană. Înainte de această întâlnire, ACEA i-a îndemnat pe negociatori „să găsească un teren comun și să ducă negocierile tripartite către o finalizare rapidă și de succes”.

Bernstein a declarat că escaladarea „războiului” tarifar ar putea fi rezolvată prin accelerarea de către Uniunea Europeană a acordului din 2025. Ipotezele sale privind costurile se bazează pe tarifele de 25% care vor fi adoptate pentru cele opt luni rămase din 2026. Cel puțin jumătate dintre aceste costuri suplimentare ar putea fi transferate către cumpărători, a explicat Bernstein.

După producătorul auto, iată ce au calculat analiștii:

  • BMW Group: Câștigurile producătorului auto înainte de dobânzi și impozite (EBIT) ar putea scădea cu 12% în 2026 (757 milioane euro) și cu 15% în 2027 (1,17 miliarde euro).
  • Mercedes-Benz Group: EBIT-ul ajustat pentru autoturisme ar putea fi afectat cu 14% în 2026 (589 milioane euro) și cu 18% în 2027 (1 miliard euro).
  • Porsche: EBIT-ul s-ar putea confrunta cu un handicap de 16% în 2026 (311 milioane euro) și cu 21% în 2027 (455 milioane euro). Grupul Volkswagen: Scăderea EBIT ar fi de 9% în 2026 (1,289 miliarde euro) și de 11% în 2027 (1,97 miliarde euro).
  • Stellantis: Grupul s-ar confrunta cu un obstacol de 21% din cauza tarifelor în 2026 (578 milioane euro) și de 19% în 2027 (1,07 miliarde euro).

Bernstein a mai arătat și că, dacă producătorii auto ar majora prețurile din cauza tarifelor crescute, acest lucru ar putea crea probleme legate de cerere chiar și în segmentele premium și de lux. Vânzările BMW în Statele Unite au crescut cu 5% în 2025, în ciuda prețurilor mai mari, menite să compenseze parțial povara tarifară, iar vânzările Porsche au crescut cu 1%, deși prețurile au crescut și la mașinile mărcii din Stuttgart. Ferrari a majorat la rândul său prețurile la unele modele noi, dar vânzările au scăzut cu 3%.

Trebuie spus și că mai mulți producători auto au înregistrat deja rambursări anticipate pentru primul trimestru al anului 2026, după ce Curtea Supremă a SUA a constatat în februarie că multe dintre tarifele impuse de Trump erau ilegale. Printre aceștia se numără și Stellantis - care și-a bazat revenirea din T1 pe aceste rambursări estimate, dar care nu au fost încă încasate de constructori. 

Personalizate pentru tine