"Anul scolar a inceput cu preocuparile noastre pentru a realiza acest element de noutate, clasa pregatitoare. Trebuie sa imi permiteti sa va marturisesc ca, in urma cu doua-trei luni, nu exista absolut nimic, nici bani, nici lucrurile demarate pentru ca anul scolar sa poata sa inceapa, de aceea eforturile au fost extraordinare, si din partea Guvernului care a asigurat resursele, dar si din partea celor care trebuiau sa pregateasca aceasta clasa pregatitoare. Astazi sunt bucuroasa ca putem sa spunem ca clasa pregatitoare incepe in conditii normale. Toata cadrele didactice care intra la clasa pregatitoare sunt calificate. La jumatatea anului scolar, dupa primul semestru, vom face o evaluare si sigur ne gandim sa intoarcem clasa pregatitoare la gradinita, ea sa ramana in invatamantul obligatoriu", a spus Ecaterina Andronescu.
Cititi mai multe pe jurnalul.ro.
Sursa foto: Dan Marinescu, Jurnalul National.
Andronescu: Ne gandim sa intoarcem clasa pregatitoare la gradinita
Ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu, a afirmat, la Targu-Jiu, in cadrul unei conferinte de presa, ca nu este exclusa introducerea clasei pregatitoare in gradinite, scrie jurnalul.ro.
Te-ar putea interesa si: