Zeci de romani, repatriati din Fasia Gaza

Zeci de romani, repatriati din Fasia Gaza

Primii romani care s-au decis sa paraseasca Fasia Gaza au ajuns in Romania. Este vorba despre 23 de persoane, majoritatea femei si copii. Acestia au fost repatriati in aceasta dimineata cu o aeronava care a aterizat pe Aeroportul Otopeni, scrie Jurnalul.ro.

Potrivit autoritatilor, in Fasia Gaza traiesc aproximativ 120 de romani, iar cateva zeci s-au refugiat in ultimele ore in Egipt.

Ministrul roman de Externe, Titus Corlatean, a declarat, luni, ca MAE a inregistrat deja primele solicitari de sprijin consular prin celula de criza rectivata. Corlatean a spus ca "exista o statistica privind existenta a aproximativ 120 de cetateni romani, in principal femei si copii rezultati din familii mixte, in Fasia Gaza, dupa cum pe partea cealalta, in Israel, sunt romani, sunt evrei originari din Romania, care au cetatenia romana".

Pana acum, razboiul din Gaza a facut peste 140 de victime.

Citeste mai mult despre acest subiect pe Jurnalul.ro.

Personalizate pentru tine