Arena Naţională din Bucureşti reprezintă unul din cele 11 stadioane gazdă ale turneului final al campionatului european EURO 2020. Găzduieşte patru partide, trei meciuri care vizează confruntări din grupa C din care fac parte Austria, Macedonia de Nord, Ucraina şi Olanda, precum şi un meci din optimile de finală ale competiţiei.

La 13 iunie 2021 se desfăşoară, pe Arena Naţională, începând cu orele 19.00, primul meci găzduit de România în grupele unui turneu european de fotbal seniori, partida dintre selecţionatele Austriei şi Macedoniei de Nord. Este prima întâlnire între cele două echipe la un turneu final. În preliminarii, cele două echipe naţionale s-au confruntat în grupa G, naţionala Austriei câştigând ambele partide.

Meciul Ucraina - Macedonia de Nord, desfăşurat la 17 iunie 2021, cu începere de la orele 16.00, este cea de-a doua partidă găzduită de Arena Naţională, pentru faza grupelor de la EURO 2020.

Partida Ucraina-Austria se va desfăşura la 21 iunie 2021, cu începere de la orele 19.00 pe Arena Naţională, fiind ultimul meci din Grupa C a EURO 2020 de la Bucureşti.

Ultima partidă găzduită de Arena Naţională în cadrul turneului final al EURO 2020 este confruntarea, din 28 iunie 2021, începând cu orele 22.00, din optimile de finală dintre echipa clasată pe prima poziţie a grupei F şi echipa clasată pe locul 3 într-una din grupele A, B sau C. Grupa F reuneşte Franţa, Germania, Ungaria şi Portugalia.

Retail jobs

Calendarul meciurilor de la Campionatul European de Fotbal

Meciurile de la turneul final

Faza grupelor:
11 iunie, Grupa A: Turcia - Italia (ora 22.00, Roma)

12 iunie, Grupa A: Ţara Galilor - Elveţia (ora 16.00, Baku)
12 iunie, Grupa B: Danemarca - Finlanda (ora 19.00, Copenhaga)
12 iunie, Grupa B: Belgia - Rusia (ora 22.00, Sankt Petersburg)

13 iunie, Grupa D: Anglia - Croaţia (ora 16.00, Londra)
13 iunie, Grupa C: Austria - Macedonia de Nord (ora 19.00, Bucureşti)
13 iunie, Grupa C: Ţările de Jos - Ucraina (ora 22.00, Amsterdam)

14 iunie, Grupa D: Scoţia - Cehia (ora 16.00, Glasgow)
14 iunie, Grupa E: Polonia - Slovacia (ora 19.00, Sankt Petersburg)
14 iunie, Grupa E: Spania - Suedia (ora 22.00, Sevilla)

15 iunie, Grupa F: Ungaria - Portugalia (ora 19.00, Budapesta)
15 iunie, Grupa F: Franţa - Germania (ora 22.00, München)

16 iunie, Grupa B: Finlanda - Rusia (ora 16.00, Sankt Petersburg)
16 iunie, Grupa A: Turcia - Ţara Galilor (ora 19.00, Baku)
16 iunie, Grupa A: Italia - Elveţia (ora 22.00, Roma)

17 iunie, Grupa C: Ucraina - Macedonia de Nord (ora 16.00, Bucureşti)
17 iunie, Grupa B: Danemarca - Belgia (ora 19.00, Copenhaga)
17 iunie, Grupa C: Ţările de Jos - Austria (ora 22.00, Amsterdam)

18 iunie, Grupa E: Suedia - Slovacia (ora 16.00, Sankt Petersburg)
18 iunie, Grupa D: Croaţia - Cehia (ora 19.00, Glasgow)
18 iunie, Grupa D: Anglia - Scoţia (ora 22.00, Londra)

19 iunie, Grupa F: Ungaria - Franţa (ora 16.00, Budapesta)
19 iunie, Grupa F: Portugalia - Germania (ora 19.00, München)
19 iunie, Grupa E: Spania - Polonia (ora 22.00, Sevilla)

20 iunie, Grupa A: Italia - Ţara Galilor (ora 19.00, Roma)
20 iunie, Grupa A: Elveţia - Turcia (ora 19.00, Baku)

21 iunie, Grupa C: Macedonia de Nord - Ţările de Jos (ora 19.00, Amsterdam)
21 iunie, Grupa C: Ucraina - Austria (ora 19.00, Bucureşti)
21 iunie, Grupa B: Rusia - Danemarca (ora 22.00, Copenhaga)
21 iunie, Grupa B: Finlanda - Belgia (ora 22.00, Sankt Petersburg)

22 iunie, Grupa D: Cehia - Anglia (ora 22.00, Londra)
22 iunie, Grupa D: Croaţia - Scoţia (ora 22.00, Glasgow)

23 iunie, Grupa E: Slovacia - Spania (ora 19.00, Sevilla)
23 iunie, Grupa E: Suedia - Polonia (ora 19.00, Sankt Petersburg)
23 iunie, Grupa F: Germania - Ungaria (ora 22.00, München)
23 iunie, Grupa F: Portugalia - Franţa (ora 22.00, Budapesta)

Primele două clasate din fiecare grupă şi patru echipe de pe locul trei se vor califica în faza următoare.

24 şi 25 iunie - pauză

Optimile de finală:
26 iunie, 1: 2A - 2B (ora 19.00, Amsterdam)
26 iunie, 2: 1A - 2C (ora 22.00, Londra)

27 iunie, 3: 1C - 3D / E / F (ora 19.00, Budapesta)
27 iunie, 4: 1B - 3A / D / E / F (ora 22.00, Sevilla)

28 iunie, 5: 2D - 2E (ora 19.00, Copenhaga)
28 iunie, 6: 1F - 3A / B / C (ora 22.00, Bucureşti)

29 iunie, 7: 1D - 2F (ora 19.00, Londra)
29 iunie, 8: 1E - 3A / B / C / D (ora 22.00, Glasgow)

30 iunie şi 1 iulie - pauză

Sferturi de finală:
2 iulie, Sfert 1: Câştigătoarea optimii 6 - Câştigătoarea optimii 5 (ora 19.00, Sankt Petersburg)
2 iulie, Sfert 2: Câştigătoarea optimii 4 - Câştigătoarea optimii 2 (ora 22.00, München)

3 iulie, Sfert 3: Câştigătoarea optimii 3 - Câştigătoarea optimii 1 (ora 19.00, Baku)
3 iulie, Sfert 4: Câştigătoarea optimii 8 - Câştigătoarea optimii 7 (ora 22.00, Roma)

4 şi 5 iulie - pauză

Semifinale:
6 iulie, Semifinala 1: Câştigătoarea sfertului 2 - Câştigătoarea sfertului 1 (ora 22.00, Londra)

7 iulie, Semifinala 2: Câştigătoarea sfertului 4 - Câştigătoarea sfertului 3 (ora 22.00, Londra)

8, 9, 10 iulie - pauză

Finala:
11 iulie, Câştigătoarea semifinalei 1 - Câştigătoarea semifinalei 2 (ora 22.00, Londra)

Sursa foto: Shutterstock
Abonează-te pe

Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »

Despre autor
Wall-Street.ro este un cotidian de business fondat în 2005, parte a grupului InternetCorp, unul dintre cei mai mari jucători din industria românească de publishing online. Pe parcursul celor peste 15 ani de prezență pe piața media, ne-am propus să fim o sursă de inspirație pentru mediul de business, dar și un canal de educație pentru pentru celelalte categorii de public interesate de zona economico-financiară. În plus, Wall-Street.ro are o experiență de 10 ani în organizarea de evenimente B2B, timp în care a susținut peste 100 de conferințe pe domenii precum Ecommerce, banking, retail, pharma&sănătate sau imobiliare. Astfel, am reușit să avem o acoperire completă - online și offline - pentru tot ce înseamnă business-ul de calitate.

Te-ar putea interesa și:


Mai multe articole din secțiunea Social »



Setari Cookie-uri