Scăderea de la finalul săptămânii trecute vine după un an 2025 în care prețul unciei de aur a crescut cu 64% pe piețele internaționale, de la 2.624 dolari, la 4.317 dolari. În plus, aurul mai crescuse și în ianuarie 2026 până la un vârf istoric de 5.415 dolari/uncie, adică +22% în mai puțin de 4 săptămâni, o creștere uriașă determinată în special de un dolar slab și declarațiile președinteului Donald Trump în legătură cu Groenlanda și care au pus sub semnul întrebării viitorul NATO.
”Scăderea accentuată a aurului din cursul săptămânii trecute, urmată de revenirea rapidă observată astăzi, subliniază un aspect esențial pe care investitorii îl ignoră uneori în perioadele de volatilitate: aurul și metalele prețioase nu ar trebui tratate ca active speculative de tip „trading” pe termen scurt”, afirmă Daniel Văduva, partner Avangard Gold, firmă specializată în vânzarea aurului fizic pentru investiții.

Sursa grafic: goldprice.org
Acesta avertizează că aurul nu trebuie tratat ca o investiție pe termen scurt, doar pentru a profita de niște creșteri de moment ale metalului prețios.
”Aurul nu concurează cu acțiunile sau activele digitale în zona randamentelor rapide. Valoarea sa constă tocmai în capacitatea de a amortiza șocurile pieței, de a oferi stabilitate în perioade de incertitudine. Evoluția din ultimele zile confirmă faptul că investitorii care privesc aurul pe termen mediu și lung sunt mai puțin afectați de volatilitatea de moment, spre deosebire de cei care încearcă să îl tranzacționeze ca pe un activ speculativ.
Citiți și Tot ce trebuie să știi dacă vrei să investești fizic în aur și argint
De ce s-a prăbușit aurul?
Cotația aurului a suferit o cădere bruscă vineri, ștergând cu buretele aproape toate câștigurile din ianuarie.
Ce s-a schimbat? Așteptările privind viitorul guvernator al Rezervei Federale americane (Fed).
”Vestea că Kevin Warsh ar putea fi numit președinte al Fed a întărit dolarul și a schimbat așteptările privind politica monetară, declanșând vânzări forțate pe măsură ce lichiditatea s-a redus”, explică Bogdan Maioreanu, analist în cadrul platformei de tranzacționare eToro.
Anterior, aurul și argintul crescuseră și în contextul în care investitorii se temeau că SUA se află pe o cale dezastruoasă din punct de vedere fiscal, cauzată de extinderea a masei monetare și deprecierea dolarului. Aurul a fost văzut ca o soluție de protejare la acest risc, așa că investitorii au cumpărat masiv.
Warsh este însă un bancher care vrea”ordine” la Fed, militând pentru reducerea amprentei băncii centrale asupra pieței financiare și declarând recent pentru Fox News că Fed ar trebui ”să scoată banii de pe Wall Street”. Mai simplu spus, viitorul șef al Fed vrea să reducă intervențiile care alimentează piețele financiare și să retragă lichiditatea excesivă din sistemul financiar.
”Această «topire a metalelor », declanșată de nominalizarea lui Kevin Warsh ca președinte al Fed, care a fost percepută ca un semnal dur, a transformat creșterea recentă într-un val haotic de vânzări, care a afectat toate clasele de active”, consideră analiștii platformei de tranzacționare Bitget.
În plus, Kevin Warsh susține ideea lui Trump de micșorare a dobânzilor. Așadar, scânteia care a detonat cotația aurului la finalul lui ianuarie este Kevin Warsh.
Bogdan Maioreanu subliniază că au existat și motive tehnice pentru scăderea recentă a aurului și a argintului.
”Este posibil ca prăbușirea să fi fost de natură tehnică, întrucât, la maximul său, argintul se tranzacționa cu 133% peste media mobilă pe 200 de zile, iar aurul cu 32% peste același indicator. Aurul a închis luna ianuarie cu un câștig de 13%, în ciuda unei scăderi de 8,8% vineri (cea mai mare pierdere zilnică din aprilie 2013). Vânzarea masivă ar putea reflecta astfel mai degrabă o relaxare a poziționării aglomerate decât o schimbare a fundamentelor. În perioada anterioară, am avut o alocare excesivă către ETF-uri de lingouri, contracte futures cu efect de levier și structuri de opțiuni call care au amplificat mecanic creșterea”, explică analistul.
Fundamental, aurul rămâne la fel de puternic. Ce estimări au experții
În ciuda acestei mișcări descendente, fundamentele pe termen mediu pentru aur rămân intacte, consideră analistul eToro, Bogdan Maioreanu.
”Băncile centrale continuă să ancoreze cererea, cu aproximativ 800 de tone de achiziții preconizate în 2026, vizând mai mult tonajul decât valoarea, ceea ce face ca prețul cererii să fie inelastic. În acest context, JP Morgan prevede că prețul aurului va ajunge la 6.300 de dolari pe uncie până la sfârșitul acestui an. În 2025, cererea investitorilor și a băncilor centrale a fost în medie de aproximativ 750 de tone pe trimestru, cu mult peste cele aproximativ 380 de tone necesare în mod istoric pentru a susține prețuri mai mari. Chiar și cu o oarecare moderare, cererea prognozată pentru 2026 rămâne favorabilă”, spune Maioreanu, care adaugă însă că, pe termen scurt, am putea asista la fluctuații volatile ale prețurilor în ambele direcții, până la încetarea vânzărilor forțate.
”Mișcările bruște de preț, generate de factori macroeconomici, decizii de politică monetară sau repoziționări temporare ale capitalului, pot crea fluctuații pe termen scurt. Însă aceste variații nu schimbă rolul fundamental al aurului în portofolii: instrument de protecție, conservare a valorii și diversificare pe termen lung”, afirmă reprezentantul Avangard Gold, Daniel Văduva.
Și analiștii Societe Generale, banca franceză care deține BRD în România, rămân optimiști în privința aurului, chiar și după recentul episod de corecții abrupte.
”Rămânem optimisti în ceea ce privește aurul, deoarece considerăm că motivele fundamentale pentru o creștere a prețului rămân valabile, în ciuda eliminării unui factor de incertitudine, și anume haosul instituțional din cadrul Fed. Considerăm întotdeauna că o corecție poate fi foarte sănătoasă”, au precizat aceștia, citați de Marketwatch.