Concedieri la Bosch: Sute de angajați din România vor fi lăsați fără loc de muncă

Sursa Foto: Shutterstock / Erik Jacob

Concedieri la Bosch: Sute de angajați din România vor fi lăsați fără loc de muncă

Producătorul german de componente auto Bosch anunță concedieri în România, mai exact în Timișoara. În orașul de pe Bega se vor concedia 510 români care erau angrenați în operațiunile în Centrul de Soluții de Business și Tehnologie Bosch.

Compania germană Bosch a anunțat că aproximativ 510 dintre cei 1.800 de angajați din birourile din Timișoara vor fi disponibilizați până în 2030. Măsura se înscrie într-un plan global al grupului, care prevede eliminarea a 3.400 de poziții în divizia Bosch Global Business Services la nivel mondial, potrivit observatornews.ro.

Concedierile vizează în principal roluri din zona de servicii și operațiuni interne (contabilitate, administrativ, resurse umane și diferite poziții de suport). Reprezentanții companiei subliniază că acest proces este determinat în mare parte de automatizarea activităților, nu de relocarea lor în alte regiuni.

Conform legislației și prevederilor contractuale, angajații care vor pleca vor primi pachete compensatorii, iar procesul de selecție va fi derulat prin proceduri interne, în colaborare cu reprezentanții salariaților.

Reamintim că Bosch, unul dintre cei mai mari furnizori globali de componente auto, va concedia până în 2030,13.000 de angajaţi, în special la uzinele din Germania de la divizia de mobilitate, pe fondul crizei din industria auto, transmite DPA. Bosch are fabrici și birouri și în România, la Timișoara, Cluj și Blaj.

Personalizate pentru tine