Ionuț Moșteanu, ministrul Apărării, anunță modificări în ceea ce privește legilația privind apărarea țării și va introduce în o formă de înrolare voluntară în Armata Română.
Ionuţ Moşteanu a anunţat la Antena 3 CNN că se va introduce încă o formă de voluntariat în armată, "militar voluntar în termen", care va avea "o sesiune de pregătire de 4 luni".
El a reiterat nevoia de a atrage oameni tineri în Armată, spunând că, dacă nu ajungem să facem acest lucru, "peste 10-15 ani nu o să mai aibă cine să apese pe buton".
„Există armata permanentă, care e foarte bine pregătită, oameni foarte buni şi mulţi tineri, însă e nevoie să extindem această bază, să ne uităm şi la ce se întâmplă peste 10-15 ani, pentru că degeaba ne înzestrăm şi ne echipăm dacă nu o să aibă cine să apese pe buton”, a adăugat Ionuţ Moşteanu.
Acesta a mai spus că toate ţările europene şi-au schimbat în ultimii ani politica de a-şi pregăti populaţia pentru apărare. Totodată, a spus că și alte țări membre NATO se confruntă cu aceleași probleme în ceea ce privește îmbătrânirea bazinului de rezerviști.
Țările membre s-au angajat să cheltuie 5% din PIB pentru apărare
Liderii ţărilor membre ale NATO, reuniţi la Haga, s-au angajat să investească 5% din produsul intern brut (PIB) al statelor lor pentru apărare şi securitate în 2035, indică declaraţia finală a summitului Alianţei Nord-Atlantice, relatează agențiile internaționale, citate de Agerpres.
Statele aliate doresc să aloce ''anual cel puţin din 3,5 % din PIB'' pentru cheltuieli militare şi încă 1,5% din PIB pentru securitate în sens mai larg, precum ''protejarea infrastructurilor esenţiale'' şi apărarea ''reţelelor''.
De asemenea, ţările membre NATO şi-au reafirmat ''angajamentul nezdruncinat'' de a se apăra reciproc în cazul unui atac.
''Un atac contra unuia este un atac contra tuturor'', insistă statele aliate, subliniind ataşamentul lor faţă de articolul 5 al Tratatului Nord-Atlantic privind apărarea colectivă.