Pensionarii cu venituri reduse și alte categorii vulnerabile vor beneficia de reduceri sau gratuitate la călătoriile cu autobuzele RAT
„Din aprilie, transportul public va fi gratuit vinerea, pentru toată lumea. Încercăm astfel să ne convingem concetățenii și vizitatorii să-și lase mașinile acasă. Speranța mea este ca, în timp, să constatăm cu toții că Vinerea Verde face o diferență reală, în sensul că vom avea o zi mai simplă, într-un oraș care va funcționa mai bine.”, a scris primarul Municipiului Brașov pe pagina sa de Facebook.
Tot de la 1 aprilie, pensionarii cu venituri reduse și alte categorii vulnerabile vor beneficia de reduceri sau gratuitate la călătoriile cu autobuzele RAT. Măsurile, votate recent de Consiliul Local, vor fi subvenționate din bugetul orașului.
„Aceste măsuri, votate ieri de Consiliul Local, vor fi subvenționate din banii orașului, la fel cum subvenționăm deja transportul public total gratuit în Brașov pentru toți elevii – o măsură care funcționează de mulți ani și care ajută mii de familii”, a mai scris George Scripcaru, primarul Municipiului Brașov.
„Continuăm să susținem studenții, veteranii și văduvele de război, persoanele cu dizabilități”
Acesta menționează că primăria orașului Brașov vrea să susțină studenții, veteranii și văduvele de război, dar și persoanele cu dizabilități.
„Continuăm, de asemenea, să susținem studenții, veteranii și văduvele de război, persoanele cu dizabilități. Știu că viața a devenit mai grea pentru mulți, de aceea încercăm să compensăm acolo unde putem și unde chiar este nevoie”, a mai declarat primarul Municipiului Brașov.