Potrivit unui comunicat emis de reprezentanții Gărzii de Mediu Arad, deșeurile (predominant, resturi de asfalt și beton) ar proveni din lucrările de modernizare ale unui drum județean. Acestea au fost lăsate direct pe sol și acoperă o suprafață de 600 mp. Toate acestea reprezintă o încălcare a legislației de mediu, spune Garda de Mediu.
Măsurile aplicate de autorități
Primăria comunei Șilinda a fost amendată cu 70.000 lei, conform unei Ordonanțe de Guvern privind regimul deșeurilor. De asemenea, comisarii Gărzii au cerut și colectarea, transportul și valorificarea întregii cantități de deșeuri prin operatori autorizați, precum și aducerea terenului la starea inițială.
„Subliniem faptul că modernizarea infrastructurii nu justifică neglijarea normelor de protecție a mediului. Gestionarea deșeurilor rezultate din lucrări publice trebuie să se facă exclusiv în spații autorizate, nu prin abandonarea lor în natură sau în incinte industriale neconforme”, au declarat reprezentanții Gărzii de Mediu Arad, pe pagina oficială de Facebook.