Primăria Municipiului București (PMB) a postat pe rețelele sociale un mesaj de apreciere pentru cetățenii care au ieșit în stradă de la primele ore, pentru a curăța străzile de mormanele de zăpadă. PMB a precizat că echipele de salubrizare au prioritizat bulevardele principale, pe care circulă mijloacele de transport în comun, străzile din jurul spitalelor, pasajele pietonale și se intră ulterior pe alei și trotuare.
„Bravo lor, comercianților și cetățenilor care își curăță trotuarul din fața casei, blocului, locului de muncă! (…) Acționează în buclă pentru ca a nins încontinuu și ninge în continuare”, au precizat reprezentanții Primăriei Capitalei.
Robert Negoiță, primarul sectorului 3, a ieșit împreună cu angajații de la salubrizare să curețe incinta primăriei. „Mobilizare generală. Hai, zi cu spor să avem, trecem și de acest episod”, a postat Negoiță pe rețelele sociale.
Codul portocaliu continuă
Administrația Națională de Meteorologie a emis cod roșu de ninsori miercuri dimineața, la ora 04:20, care a continuat până la 08:20. Codul portocaliu rămâne valabil până la data de 19 februarie, ora 12:00. Mai multe drumuri au fost blocate, inclusiv trasee STB, în București.