Ionel Scrioșteanu, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, spune că au existat temeri în 2024, an electoral, în legătură cu alocarea fondurilor de investiții pentru infrastructură, dar, din fericire, acest lucru nu s-a întâmplat, iar pentru 2025 anunță noi proiecte.
Acesta a spus că 2025 va fi anul în care se vor completa mai multe segmente de autostrăzi și că vor lega puncte importante din țară, între care se va putea circula fără întreruperi.
„Noi, la minister, chiar spunem că 2025 va fi anul TGV, pentru că vom putea circula, dacă vor fi finalizate toate elementele de infrastructură pe care le avem acum la îndemână, pe autostradă, fără întrerupere, de la Craiova la Bacău și de la Curtea de Argeș până la Constanța. Evident, folosindu-ne de semi-inelul de sud al Capitalei (Autostrada A0 – Noua Centură a Bucureștiului – n.r.)”, a declarat reprezentantul guvernului în cadrul Forumului Construcțiilor.
Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a mai spus că România face progrese semnificative și pe segmentul tunelurilor, anunțând că anul acesta se va ajunge să le lucreze la patru tuneluri.
„Avem câteva noutăți anul acesta. Am intrat pe un ritm foarte bun pe dezvoltarea de infrastructură de tuneluri. Anul acesta am avut și prima străpungere a unui tunel rutier la nivel de autostradă din România”, a spus secretarul de stat.
Este vorba despre străpungerea Tunelului Daniela (sensul de mers Sibiu - Piteşti) de pe Secţiunea 4 Tigveni - Curtea de Argeş a Autostrăzii Sibiu-Piteşti (A1), care face parte din tunelul care subtraversează Dealul Momaia din judeţul Argeş.
Reprezentantul Guvernului a mai spus România a consemna un record în acest an în ceea ce privește săparea de tuneluri.
„Vom avea cel puțin patru tuneluri noi, un record pentru România. Vom avea și cel mai lung tunel pe autostrada dintre Sibiu și Pitești. Vor fi și cele două tuneluri pe segmentul de autostradă dintre Lugoj și Deja și vom începe lucrările la cel puțin un tunel în zona lotului 2 al autostrăzii Sibiu-Pitești”, a mai precizat Scrioșteanu.
Investițiile în infrastructură au crescut de 10 ori în ultimii 5 ani
În ceea ce privește investițiile, secretarul de stat în MTI a spus că, în ultimii cinci ai, investițiile în infrastructură au crescut de 10 ori și speră ca ministerul să mențină ritmul investițiilor.
„Dacă vorbim de investiții, în 2019 compania feroviară de infrastructură și CNAIR investeau undeva la 1,9 miliarde de lei în infrastructură. Anul trecut doar CNAIR-ul a depășit pragul 18 mld. lei. Evident, au crescut și investițiile pe zona feroviară”, a mai spus Scrioșteanu.
Potrivit lui, ministerul a încheiat recent analiza plăților din ciclul financiar care s-a încheiat pe 31 dec 2023, iar rata de absorbție a fondurilor europene pe segmentul rutier a atins pragul de 40%, „un prag foarte bun”.
Scrioșteanu: Ne-am temut în 2024, an electoral, că banii vor ajunge în altă parte
Scrioșteanu a spus că au existat temeri la Infrastructură în legătură cu alocarea fondurilor de investiții în 2024, un an electoral.
„Am avut ceva emoții în legătură cu 2024, un an electoral, că banii pentru investiții în infrastructură ar putea merge către alte zone. Din fericire nu a fost așa, iar finanțarea a continuat. Sperăm ca în 2025 să menținem același ritm al investițiilor ca în 2024”, a mai spus secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.
Ionel Scrioșteanu a mai spus că Ministerul speră inaugureze anul acesta noi șantiere de infrastructură atât pe segmentul rutier, dar și cel feroviar.