Câte țigări și câți litri de alcool poți aduce din străinătate fără să riști amendă. Limitele nu se mai calculează pentru o singură intrare în țară

Sursǎ foto: Shutterstock

Câte țigări și câți litri de alcool poți aduce din străinătate fără să riști amendă. Limitele nu se mai calculează pentru o singură intrare în țară

Cuprins Articol:
Românii care cumpără țigări, tutun sau alcool din alte state membre ale Uniunii Europene și le aduc în țară pentru consum propriu vor trebui să respecte nu doar limitele cantitative, ci și noi intervale de timp. Pentru produsele din tutun, reperul este de 40 de zile, iar depășirea limitelor poate atrage amenzi între 20.000 și 100.000 de lei și confiscarea produselor.

Autoritatea Vamală Română și Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) au emis un ordin comun care definește caracterul ocazional al transportului în România al produselor accizabile cumpărate dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene de către persoane fizice, pentru uz propriu, a anunțat Ministerul Finanțelor.

Noile reguli stabilesc că transportul este considerat ocazional dacă îndeplinește cumulativ trei condiții: produsele sunt transportate exclusiv în scop personal și necomercial, transportul nu face parte dintr-o serie succesivă care ar putea indica desfășurarea unei activități economice, iar cantitățile respectă limitele stabilite pentru intervale de 40 de zile și de un an.

Câte țigări poți aduce în România dintr-un alt stat UE

O persoană fizică nu poate transporta în România, mai des decât o dată la 40 de zile, cantități care depășesc 800 de țigarete, echivalentul a 40 de pachete sau patru cartușe de țigarete obișnuite.

În același interval, limitele sunt de 400 de țigări cu o greutate maximă de 3 g/bucată, 200 de țigări de foi sau un kg de tutun de fumat.

Pentru produsele din tutun destinate inhalării fără ardere, limita este de 250 g sau 800 de stickuri. În cazul tutunului de mestecat și al tutunului pentru uz nazal, plafonul este de 250 g pentru fiecare categorie.

Schimbarea importantă este legată de frecvența cu care aceste cantități pot fi introduse în țară. Până acum, plafoanele existau în normele metodologice, însă nu era definit explicit caracterul ocazional al transportului și nu existau repere de timp pentru evaluarea frecvenței.

Potrivit Ministerului Finanțelor, în lipsa acestor intervale, o persoană putea introduce în țară cantitatea maximă legală chiar și în fiecare zi sau de mai multe ori pe zi.

Cât alcool poate fi adus în România pentru consum propriu

Pentru băuturile alcoolice, limitele sunt raportate la un interval de un an. O persoană fizică poate aduce, în condițiile stabilite de ordin, 10 litri de băuturi spirtoase, 20 de litri de produse intermediare, 90 de litri de vinuri, dintre care maximum 60 de litri de vinuri spumoase, și 110 litri de bere.

În cazul alcoolului, așadar, autoritățile vor analiza cantitățile în raport cu perioada de un an, în timp ce pentru produsele din tutun reperul stabilit este de 40 de zile.

Amenzi între 20.000 și 100.000 de lei și confiscarea produselor

Odată cu intrarea în vigoare a Ordinului 1613/03.08.2026, depășirea cantităților legale stabilite pentru perioada de 40 de zile în cazul produselor din tutun și pentru perioada de un an în cazul alcoolului se sancționează cu amenzi cuprinse între 20.000 și 100.000 de lei și confiscarea produselor respective.

Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial al României.

Ministerul Finanțelor susține că introducerea unor criterii unitare trebuie să permită autorităților să diferențieze transporturile efectuate strict pentru consum personal de situațiile care pot indica existența unor activități economice, inclusiv a unor activități ilicite.

Noile prevederi urmăresc, potrivit instituției, și aplicarea nediscriminatorie a legislației, prin evaluarea atât a cantităților introduse în țară, cât și a frecvenței transporturilor.

Autoritățile introduc un registru electronic pentru transporturile ocazionale

La nivelul Autorității Vamale Române va fi instituit Registrul electronic de evidență a introducerilor ocazionale de produse accizabile de către persoane fizice.

În registru vor fi introduse constatările făcute de personalul Autorității Vamale Române și al ANAF. Acestea vor fi consemnate într-o fișă de constatare, document care va sta la baza înregistrării informațiilor în sistem.

Fișa va fi semnată atât de personalul care face constatarea, cât și de persoana care deține bunurile. Dacă aceasta refuză să semneze, refuzul va fi consemnat, însă nu va afecta valabilitatea înregistrării.

Ministerul Finanțelor motivează măsurile prin nevoia de creștere a conformării fiscale și de îmbunătățire a colectării veniturilor la bugetul de stat, produsele accizabile având un impact semnificativ asupra veniturilor publice.

Instituția susține, de asemenea, că noile reguli urmăresc protejarea intereselor economice ale României și menținerea unui mediu concurențial echitabil pentru operatorii care respectă legislația. Ministerul afirmă că reglementările urmăresc totodată susținerea pieței interne și descurajarea practicilor prin care poate fi evitat cadrul fiscal aplicabil, cu efecte asupra producătorilor și comercianților locali.

Personalizate pentru tine