Concedieri voluntare la Dacia: Cât primesc angajații care aleg să plece de bună voie

Sursǎ foto: Wall-Street.ro

Concedieri voluntare la Dacia: Cât primesc angajații care aleg să plece de bună voie

Cuprins Articol:

Dacia a anunțat un nou val de disponibilizări voluntare, conform ZiarTopArgeș, oferind bonusuri de până la 40.000 de euro angajaților care aleg să părăsească, de bună voie, compania. În 2024, circa 50% din cererile înregistrate au fost respinse, transmite HotNews.

Care sunt angajații Dacia eligibili în programul de disponibilizare voluntară

Recent, cel mai mare producător auto din România, Dacia, a anunțat că va face disponibilizări în rândul angajaților săi. De vină ar fi, se pare „noile proiecte și provocări din industria auto”, care au dus la o nevoie de „reorganizare” în companie. Concret, asta se va realiza prin ceea ce Dacia descrie drept un „program avantajos” de încetare a contractelor de muncă prin acordul părților.

Angajații eligibili pot primi următoarele sume, în cazul în care demisia lor este aprobată:

  • până la 2 ani vechime – 24.000 de lei, aprox. 5.000 euro;
  • între 2 și 4 ani vechime – 60.000 de lei, aprox. 12.000 de euro;
  • între 4 și 8 ani vechime – 110.000 de lei, aprox. 22.000 de euro;
  • între 8 și 12 ani vechime – 130.000 de lei, aprox. 26.000 de euro;
  • între 12 și 16 ani vechime – 160.000 de lei, aprox. 32.000 de euro;
  • peste 16 ani vechime – 200.000 de lei, aprox. 40.000 de euro.

De menționat că, la ora actuală, în uzina de la Mioveni lucrează peste 6.800 de angajați. Prin comparație, în urmă cu două decenii, când Dacia introducea modelul Logan, numărul lucrătorilor de la fabrica de lângă Pitești era de peste 12.000. Înjumătățirea forței de muncă umane este pusă pe seama robotizării parțiale a diferitelor departamente din uzină.

Chiar și în aceste condiții, fabrica Dacia de la Mioveni are un volum anual de mașini mai mic decât cele comparabile din Maroc, asta în ciuda faptului că acolo sunt angajate un număr mai mic de persoane. Acele puncte de producție sunt, însă, mai noi.

Anul trecut, Dacia a refuzat cererea multor angajați care și-au depus demisia

Aproape an de an, Dacia organizează programe de concediere voluntară. Ultima oară când Dacia a făcut acest exercițiu, în 2024, au fost aprobate aproximativ 300 de cereri, adică jumătate dintre cele înaintate de angajații dornici să plece.

În acel program, salariații cu peste 16 ani vechime puteau primi 185.000 lei, în timp ce în programul din 2022, suma primită de cei cu vechime între 12 și 16 ani era de 105.000 lei. Conform surselor din cadrul Dacia, citate de HotNews, „cererile de disponibilizare nu sunt simplu de îndeplinit condițiile de eligibilitate, iar managerii trebuie să-și dea acordul pentru fiecare cerere în parte.” De asemenea, „independent de acest program, Dacia continuă să facă angajări”.

Per total, pe întreg anul 2025, se așteaptă ca producția la uzină să crească față de anul trecut. Și asta fiindcă de câteva luni este fabricat Bigster, care va domina producția de la Mioveni, alături de Duster, mașina produsă în cele mai mari cantități acolo.

Șeful Dacia pe țara noastră, Mihai Bordeanu, spunea la început de an că producția la uzină ar trebui să se apropie de capacitatea maximă de 350.000 de mașini, anul trecut producția totală fiind de 309.000.

Personalizate pentru tine