"Am văzut că avem bani, avem proiecte, dar avem blocaje și probleme care întârzie lucrările"
Într-o postare publicată pe Facebook, Ilie Bolojan a explicat că a cerut imediat o situație a investițiilor aflate în derulare pentru a vedea „câți bani s-au plătit, câte cereri de plată sunt în analiză și unde stau dosarele”.
„Să putem lua măsuri pentru a termina investițiile până în august și să nu pierdem banii europeni. Am văzut că avem bani, avem proiecte, dar avem blocaje și probleme care întârzie lucrările”, a scris premierul interimar.
Potrivit acestuia, în primele patru luni ale anului, pe proiectele finanțate prin PNRR au fost făcute plăți de doar 60 de milioane de euro.
În același timp, susține Ilie Bolojan, ministerul are încă 82 de cereri de plată neprocesate, în valoare totală de 135 de milioane de euro, multe dintre ele depuse „de luni de zile”, iar unele încă de anul trecut.
„Mai avem 4 luni pentru a putea termina lucrările și a face plăți. Am mai avea de achitat peste 400 milioane euro, fără cererile depuse și nerezolvate. Întârzierile sunt mari, iar concluzia este simplă: nu este suficient să avem finanțare. Trebuie să avem organizare, procesare rapidă și plăți făcute la timp. Altfel, lucrările nu se vor termina și putem pierde fondurile europene”, a transmis Bolojan.
Bolojan a anunțat măsurile luate pentru accelerarea procesării dosarelor și deblocarea plăților
- "mai mulți oameni la verificare și plăți, din minister;
- norma de avizare crescută pentru cei implicați în procesul de verificare;
- schimbarea modului de lucru cu experții Băncii Europene (BEI), pentru reducerea timpului de verificare a plăților;
- sprijin (cu personal) din partea Ministerului Justiției și a Ministerului Proiectelor Europene, pentru a debloca avizarea juridică și verificarea cererilor.”

Bolojan vrea schimbarea sistemului de acordare a sporurilor pentru angajații pe fonduri europene
Potrivit lui Bolojan, până acum sporurile de până la 40% din salariu erau acordate aproape automat, în funcție de calificativele anuale.
„Vom introduce evaluări lunare, iar sporul va fi legat de livrabile: dosare soluționate, plăți deblocate, termene respectate. Nu eliminăm stimulentele pentru colegii care muncesc. Eliminăm plata lor din oficiu. Cine livrează trebuie recompensat. Cine nu livrează nu poate primi aceleași beneficii doar pentru că, pe hârtie, totul arată «foarte bine»”, a mai transmis Ilie Bolojan.
Acesta a precizat că, în următoarele două săptămâni, ministerul ar urma să facă plăți de peste 60 de milioane de euro și că sumele achitate vor fi publicate săptămânal.