JO Paris 2024: Mihaela Cambei, argint la haltere. Este prima medalie pentru o halterofilă din România în istorie

Sursǎ foto: Facebook.com / Comitetul Olimpic È™i Sportiv Român

JO Paris 2024: Mihaela Cambei, argint la haltere. Este prima medalie pentru o halterofilă din România în istorie

Halterofila româncă Mihaela Valentina Cambei a cucerit medalia de argint la categoria 49 de kilograme, la Jocurile Olimpice de la Paris. Aceasta este a opta medalie cucerită de Team Romania la această ediție a olimpiadei de vară, respectiv a 12-a medalie românească la disciplina halterelor, transmite Agerpres.

Cambei a totalizat 205 kg, fiind devansată la ultima încercare din concurs de campioana olimpică en titre, chinezoaica Zhihui Hou, cu 206 kg.

Cambei a făcut un concurs perfect, ridicând pe rând la smuls haltera la 89, 91 şi 93 kg, iar apoi la aruncat, la 106, 110 şi 112 kg. Ea s-a accidentat uşor la mâna stângă la a doua tentativă la aruncat.

Românca a condus concursul până la ultima încercare a chinezoaicei. Hou, care deţine mai multe recorduri mondiale, a făcut record olimpic la smuls, cu 117 kg.

Medalia de bronz a revenit thailandezei Surodchana Khambao, cu 200 kg. Indiana Mirabai Chanu Saikhom, vicecampioană olimpică în 2021, s-a clasat pe locul 4, în timp ce japoneza Rira Suzuki, vicecampioană mondială, a ocupat poziţia a opta.

România nu a mai cucerit o medalie olimpică la haltere de aproape 30 de ani

Ultima medalie olimpică a României la haltere a fost adusă de Nicu Vlad în 1996, bronz la Atlanta. La JO din 2016, Gabriel Sîncrăian a obţinut o medalie de bronz, dar ulterior a fost descalificat pentru dopaj.

„Este concursul vieții mele pentru care m-am antrenat doi ani de zile. La final am simțit că îmi rămâne mâna pe podium, pentru că am avut un cârcel foarte mare la mână, la gât și deget, cotul mă durea foarte tare, dar am zis că ori la bal, ori la spital. Dacă rata chinezoaica, ne cânta imnul în această seară, dar eu sunt mândră de ce am reușit să aduc.”

Mihaela Cambei, halterofilă

România are acum opt medalii la JO 2024, trei de aur, patru de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.

Clasamentul final al categoriei 49 kg:

  1. Zhihui Hou (China) - 206 kg
  2. Mihaela Valentina Cambei (România) - 205 kg
  3. Surodchana Khambao (Thailanda) - 200 kg
  4. Mirabai Chanu Saikhom (India) - 199 kg
  5. Jourdan Delacruz (SUA) - 195 kg
  6. Wan-Ling Fang (Taiwan) - 193 kg
  7. Beatriz Piron Candelario (Republica Dominicană) - 192 kg
  8. Rira Suzuki (Japonia) - 191 kg

Personalizate pentru tine