Este posibil ca Roma să fi atins un punct sensibil în ceea ce privește numărul de turiști. De aceea, consiliul orașului a anunțat că are în vedere introducerea unei taxe de intrare pentru atracția emblematică a orașului, Fontana di Trevi, înainte de Jubileul din 2025.
„Situația de la Fontana Trevi devine din punct de vedere tehnic foarte dificil de gestionat”, a declarat primarul Romei, Roberto Gualtieri, scrie The Mayor. Alessandro Onorato a oferit mai multe detalii despre idee și despre modul în care aceasta ar funcționa în realitate. El a anunțat că va propune studierea opțiunii de a oferi acces limitat, programat și pre-rezervat la fântână, ca cea mai bună modalitate de a gestiona impactul supraturismului și de a asigura conservarea monumentului. Jubileul din 2025 este un eveniment romano-catolic care se estimează că va atrage 32 de milioane de turiști și pelerini. Spre comparație, în 2023, Roma a primit aproape 7 milioane de vizitatori internaționali. Aceasta înseamnă că străzile înguste ale capitalei italiene vor deveni mult mai aglomerate decât sunt deja. Potrivit oficialilor, taxele de vizitare pentru Fontana di Trevi nu s-ar aplica totuși locuitorilor romani. Vizitatorii s-ar putea aștepta să plătească circa 1-2 euro pentru monument. Totuși, mulți oameni deja „plătesc” atunci când vizitează situl, deoarece cel mai celebru obicei este să arunce o monedă în apă. Așa cum se spune, asta înseamnă că te vei întoarce din nou în Orașul Etern. De fapt, orașul are un serviciu special pentru a colecta banii din fundul fântânii, care se presupune că ajunge la aproximativ 3.000 de euro pe zi. Impunerea taxei, așadar, nu are nimic de-a face cu necesitatea de a umple cuferele Romei, ci mai degrabă este o modalitate de a implementa o mai bună gestionare a fluxurilor turistice.