Prima mașină electrică de serie a rușilor de la Lada este o Dacia Logan MCV deghizată

Sursǎ foto: Lada

Prima mașină electrică de serie a rușilor de la Lada este o Dacia Logan MCV deghizată

Lada a pus în vânzare varianta 100% electrică a MPV-ului Largus, un model care se trage din prima generație Dacia Logan MCV. La 18 ani de la prezentarea acestui automobil de familie sub sigla Dacia, rușii încă mai fabrică Largus, în ciuda faptului că Renault a părăsit țara lui Putin din cauza războiului din Ucraina. Conform oficialilor AvtoVAZ, autonomia poate ajunge la 420 de kilometri.

Își mai amintește cineva de Dacia Logan MCV? Numele acesta a fost folosit pentru varianta de familie a primelor două generații Logan. În cazul primeia, MCV-ul a sosit în 2006, fiind prezentat la Salonul Auto de la Paris. Ca o paranteză și, totodată, ca un arc peste timp, în 2024, Dacia a decis să reînnoade tradiția lansărilor la Paris și va prezenta noul Bigster în cadrul evenimentului auto de mare anvergură ce va avea loc, la mijlocul lunii, în capitala Franței.

Revenind la Logan MCV, a cărui inițiale din nume se trag de la denumirea „Multi Convivial Vehicle”, adică un automobil ce se pliază pe mai multe stiluri de viață în grup sau cu prietenii, acesta a fost foarte diferit în cazul lui Logan I față de Logan II. Prima generație de MCV avea, mai degrabă, forma unui MPV, cu un acoperiș înălțat și laterale mai joase decât berlina. La generația a doua, Dacia a revenit asupra unei filozifii cunoscute din era lui 1300 / 1310, căci al doilea MCV era un break (estate) autentic, dar mai puțin practic decât MCV-ul cel dintâi venit.

Cum se obișnuiește, constructorul-tată Renault a decis comercializarea mașinilor Logan (MCV și sedan) sub diferite alte mărci pe diferite piețe, în funcție de specificul local. Am mai povestit pe Wall-Street.ro despre versiunea sub siglă Nissan comercializată în America de Nord și de Sud, dar și despre Lada Largus, adică Dacia Logan MCV care s-a vândut și se vinde în continuare în Rusia.

Înainte ca Renault să plece din Rusia, modelele Dacia erau vândute acolo sub sigla Renault, inclusiv Logan berlină, dar s-a făcut o excepție în cazul MCV-ului ca urmare a nevoii mărcii Lada, la care Renault deținea o participație majoritară, să-și completeze gama. Am explicat în articolul dedicat lui Largus toată istoria întortocheată a implicării francezilor în concernul AvtoVAZ, dar și cum se poate ca Largus să fie și astăzi pe piață în Rusia, în ciuda tuturor sancțiunilor impuse de Europa occidentală.

Lada Largus electrică este realitate

Embed from Getty Images

Încă din 2022, Lada a prezentat o versiune electrică a lui Largus, dar ea a intrat în producție de test abia la finele anului trecut. Între timp, exemplarele de verificare au trecut de testele autorităților și, din toamnă, clienții din Rusia au acces la primul EV de masă al AvtoVAZ. E importantă mențiunea „de masă”, pentru că Lada a mai produs un EV de serie mică în 2011. Era vorba de versiunea break a modelului Kalina, cunoscută ca Lada 1117.

Prețul lui e-Largus este unul relativ piperat pentru rusul de rând, în condițiile în care salariul mediu net în Rusia este de aproximativ 886 euro. MPV-ul pe baterii începe de la 28.400 de euro, mult mai mult decât cei 15.900 de euro ai versiunii de bază a lui Largus pe benzină. Conform datelor oficiale, mașina folosește două baterii: una de 45,7 kWh plasată în locul rezervorului de benzină, respectiv una de 15,3 kWh sub capota din față. Folosind ambele baterii, autonomia este de 420 de kilometri.

AvtoVAZ oferă e-Largus și în versiunea furgonetă fără geamuri laterale, dar aceasta nu are decât bateria mare de 45,7 kWh și asta înseamnă că autonomia maximă este de doar 320 de kilometri. Pe e-Largus Van, bateria frontală este astfel opțională. Conform Lada, puterea maximă a lui e-Largus în varianta pentru persoane este de 163 de cai putere, dar asta doar într-un anumit mod de rulare. Altfel, puterea nominală a motorului este de doar 68 cai putere.

Chiar și așa, accelerația de la 0 la 100 km/h durează mai puțin de 10 secunde. Asta înseamnă că, dintre toate motorizările disponibile pe platforma veche de peste două decenii și jumătate a lui Largus, cea electrică oferă cea mai sprintenă accelerație. Viteza maximă, însă, nu este deosebită: doar 145 km/h. Lăsând la o parte Largus, Lada mai vinde și alte modele derivate din cele ale Dacia/Renault din urmă cu câțiva ani, respectiv XRay și Iskra.

Personalizate pentru tine