Netflix a mărit din nou prețul abonamentelor. Numărul utilizatorilor crește

Sursǎ foto: Netflix / Breaking Bad

Netflix a mărit din nou prețul abonamentelor. Numărul utilizatorilor crește

Netflix a majorat prețurile abonamentelor pentru unele planuri de streaming în Statele Unite, Marea Britanie și Franța. În plus, platforma de streaming spulberat așteptările privind numărul de noi clienți, contrazicându-i pe cei care prevesteau prăbușirea platformei după schimbările ce au interzis împărțirea gratuită a contului cu prietenii.

Acționarii Netflix au fost extrem de mulțumiți de ultimele anunțuri, ceea ce a dus la o creștere de 13% a acțiunilor companiei, scrie Reuters.

Netflix a majorat prețul din SUA al planului său premium fără reclame cu 3 dolari pe lună, la 22,99 dolari. Costul pentru premium a crescut cu 2 lire sterline, la 17,99 lire sterline în Marea Britanie și cu 2 euro, la 19,99 euro în Franța.

Românii plătesc pentru un abonament Netflix 5 euro (un singur utilizator) / 10 euro (2 utilizatori) / 12 euro (4 utilizatori).

Aproape 9 milioane de abonați s-au alăturat Netflix în întreaga lume în trimestrul al treilea, depășind previziunile analiștilor de pe Wall Street, care estimau 6 milioane. Netflix a declarat că se așteaptă la un număr similar de noi abonamente în ultimele 3 luni ale anului 2023.

Performanța înregistrată de companie a arătat că Netflix prosperă în ciuda tensiunilor de privind greva scenariștilor de la Hollywood care a închis o mare parte din producția americană. Netflix realizează multe dintre emisiunile și filmele sale în străinătate, acestea fiind cele care au adus cei mai mulți noi utilizatori pe platformă.

Personalizate pentru tine