Potrivit ministrului Mediului, cele 10 orase care trebuie sa faca planuri pentru in ceea ce priveste reducerea poluarii sunt: Craiova, Cluj, Timisoara, Constanta, Braila, Turnu Magurele, Galati, Bacau, Ploiesti si Pitesti.
De altfel, ministrul Mediului a convocat luni reprezentantii celor trei municipii care au probleme privind calitatea aerului si care se afla sub monitorizarea Comisiei Europene: Bucuresti, Iasi si Brasov.
Alexe a mai precizat, luni, ca va solicita Institutului de Sanatate Publica un raport pentru a se vedea in ce masura poluarea afecteaza sanatatea populatiei.