BMW a vândut mai multe mașini anul trecut decât Audi și Mercedes-Benz

BMW

BMW a vândut mai multe mașini anul trecut decât Audi și Mercedes-Benz

Cuprins Articol:
Bavarezii au livrat mai multe mașini în 2025 decât rivalii tradiționali din sectorul premium într-o perioadă în care fiecare dintre cei trei mari constructori germani investesc pentru a se redefini într-o lume în plină schimbare. BMW nu doar că le-a luat fața celor de la Mercedes-Benz și Audi ca volume totale, dar a reușit să vândă și un număr mai mare de mașini electrice.

Câte mașini a vândut BMW și cum s-au descurcat rivalii săi din Germania

BMW s-a numărat printre primii producători care au furnizat, recent, cifre de vânzări totale pentru anul 2025. Bavarezii au comercializat cu 1,4% mai puține automobile decât în 2024, dar datele arată că cele 2.169.761 de unități sunt îndeajuns pentru a-i lăsa în urmă pe cei de la Audi și Mercedes-Benz. Acest rezultat a putut fi prevăzut, dacă luăm în calcul cifrele parțiale pe primul semestru, respectiv pe trimestrul al treilea, dar este interesantă și evoluția pe segmentul EV. 

Dacă scăderea celor de la BMW a fost de puțin peste un procent, numărul total al livrărilor realizat de Mercedes-Benz a fost cu 9% sub rezultatul din 2024. Astfel, constructorul din Stuttgart a vândut 1.800.800 de bucăți, fiind departe de a atinge borna de două milioane de mașini. Astfel, diferența între cei doi rivali s-a mărit și ajunge, conform datelor din 2025, la 370.000 de exemplare în favoarea BMW. 

În schimb, Audi a suferit la rândul său, chiar dacă nu așa de tare ca Mercedes-Benz. Totuși, în condițiile în care marca premium a grupului VAG a plecat oricum de la o bază mai mică în 2024, scăderea cu 2,9% a vânzărilor s-a tradus într-un total de doar 1,62 milioane de unități vândute.

Audi a ratat ținta de vânzări pe care și-a setat-o pentru 2025

Toți producătorii premium, inclusiv BMW, au suferit din cauza taxelor vamale impuse de administrația Donald Trump, dar și din cauza scăderii cererii pe piața chineză, cea mai mare din lume. Dintre cei trei producători, Audi a dat cel mai mult vina pe o „răcire” a pieței nord-americane, motiv pentru care ținta sa de vânzări nu a putut fi atinsă, în ciuda unui trimestru patru competitiv.

Concret, Audi viza vânzări totale de cel puțin 1,65 milioane de unități în 2025, estimările maximale ducându-se către 1,75 milioane de bucăți. Deși piața europeană a performat bine pentru Audi, la fel ca și alte piețe asiatice, impactul scăderii vânzărilor în Statele Unite și China nu a putut fi contrabalansat. Chiar și așa, o veste bună pentru Audi a fost cererea în creștere pentru mașini electrice.

Anul trecut, marca din Ingolstadt a livrat 223.000 de EV-uri, în creștere cu 36%. Acest rezultat plasează Audi peste Mercedes-Benz la capitolul mașini electrice, doar 168.000 de mașini pe baterii fiind vândute de „Steaua în trei colțuri” în 2025. La Mercedes-Benz, segmentul EV-urilor a scăzut cu 9% în același interval. În același timp, numărul comenzilor de mașini electrice la Audi a crescut cu 58% year-on-year. BMW nu a furnizat cifre defalcate pentru livrările de EV-uri, dar știm că întreg grupul a vândut 442.072 de mașini „fără motoare termice”, dintre care puțin peste 105.000 de bucăți au purtat sigla Mini - în timp ce Rolls-Royce a vândut 5.664 de mașini în total, indiferent de tipul de propulsie. 

Privind pe cifre, vânzările Audi au scăzut cu 12% în America de Nord și cu 5% în China, pe fondul tarifelor lui Trump (inițial de 25%, scăzute apoi la 15% după negocierile dintre SUA și Comisia Europeană). Trebuie spus că nu doar Audi, Mercedes-Benz și BMW au suferit reduceri ale volumelor anul trecut. Printre mărcile germane, inclusiv Volkswagen a fost afectată de o reducere a volumelor, deși aceasta a fost mai mică, de doar 0,5 procente. Dar asta a însemnat că Volkswagen a fost din nou în urma Toyota în topul celor mai mari producători auto din lume. 

Personalizate pentru tine