Polonezii de la Enterprise cumpără o ”felie” din 18GYM și nu cred că românii vor renunța la fitness dacă e criză financiară: ”Mai degrabă renunță la o cină în oraș”

Sursa: Enterprise Investors

Polonezii de la Enterprise cumpără o ”felie” din 18GYM și nu cred că românii vor renunța la fitness dacă e criză financiară: ”Mai degrabă renunță la o cină în oraș”

Cuprins Articol:
Enterprise Investors, una dintre cele mai vechi și reputabile companii de investiții private din Europa Centrală și de Est, a finalizat achiziția unui pachet de acțiuni din lanțul românesc de săli de fitness 18GYM, în urma unei investiții de 20 mil. euro. Polonezii nu se tem că actuala criză financiară pe care țara noastră o traversează îi va face pe români să renunțe la abonamentele ”la sală” și mizează pe o dezvoltare agresivă a 18GYM în următorii 5 ani, bazată în special pe o politică de prețuri reduse, mai ales în comparație cu principalii competitori.

Bartosz Kwiatkowski, partener la Enterprise Investors, vede 18GYM ca pe o companie de tip „platformă”, adică o afacere care poate crește organic și poate consolida o piață încă fragmentată.

Enterprise Investors revine la investiții directe în România după 10 ani

Pentru Enterprise Investors, tranzacția 18GYM marchează prima investiție directă realizată în România în ultimii 10 ani. Kwiatkowski spune că fondul se uită în general la companii din sectorul de consum sau la businessuri orientate spre export, însă caută mai ales companii care pot deveni platforme de consolidare.

„Ne place să găsim companii de tip «platformă», pe care putem să le dezvoltăm și cu ajutorul cărora putem consolida piața în care activează. 18GYM este una dintre acestea”, a declarat Bartosz Kwiatkowski (foto).

Tranzacția a fost luni, 28 iunie, Enterprise Investors Fund IX urmând să investească până la 20,4 milioane de euro în 18GYM, prin preluarea unui pachet minoritar semnificativ. 

18GYM a fost fondat în 2012 de Vlad Ronea și Alexandra Ronea și a ajuns la 37 de cluburi. În 2025, numărul de abonați a crescut cu 40%, iar veniturile au depășit 17 milioane de euro.

De ce nu se tem polonezii că românii vor renunța la sală

Bartosz Kwiatkowski spune că situația macroeconomică din România nu ajută piața locală de fitness, dar crede că tendința globală către un stil de viață mai sănătos va cântări mai mult decât dificultățile financiare locale.

„Fitnessul devine un element important în viața oamenilor. Este un megatrend. Da, în România există probleme financiare, dar ele nu au apărut abia acum, în 2026, ci sunt de ceva timp. Da, românii se confruntă cu anumite dificultăți financiare, dar credem că oamenii vor renunța mai degrabă la o cină în oraș cu prietenii sau la patru ieșiri la cafenea pe lună înainte să renunțe la abonamentul la sală”, a spus partenerul Enterprise Investors.

El a adăugat că planul Enterprise este să păstreze participația la 18GYM timp de aproximativ 5 ani, iar apoi să facă un exit. Ținta declarată este ca Enterprise Investors să își tripleze investiția inițială, de 20 mil. euro.

18GYM vrea peste 100 de cluburi și se uită la achiziții

Pentru 18GYM, intrarea Enterprise Investors în acționariat ar trebui să accelereze extinderea rețelei. Vlad Ronea (foto), CEO și fondator 18GYM, spune că parteneriatul cu investitorul polonez este văzut ca o trecere la un alt nivel de dezvoltare.

„Vrem să intrăm în Liga Campionilor după semnarea parteneriatului cu Enterprise Investors”, a declarat Vlad Ronea.

Fondatorul 18GYM spune că obiectivul este ca rețeaua să ajungă la peste 100 de cluburi. Creșterea ar urma să fie făcută atât prin deschiderea de săli noi, cât și prin tranzacții de fuziuni și achiziții.

„Vedem această colaborare ca pe o oportunitate de a consolida piața românească de fitness și de a ajunge la peste 100 de cluburi. Vrem să ne dezvoltăm atât organic, prin deschiderea de cluburi noi, cât și prin tranzacții de M&A”, a precizat Ronea.

Un club nou, de circa 600 de metri pătrați, costă aproximativ 600.000 de euro, potrivit fondatorului 18GYM. Rețeaua țintește în prezent orașe cu peste 50.000 de locuitori, unde să deschidă noi cluburi de fitness.

18GYM promite să păstreze unele dintre cele mai mici prețuri din piață

Una dintre mizele 18GYM este creșterea numărului de clienți printr-un model de preț accesibil. Vlad Ronea spune că piața românească are încă un nivel redus de penetrare, de aproximativ 5,5%, comparativ cu o medie a Uniunii Europene aproape dublă, de 9%.

„Piața este foarte fragmentată, așa că vedem spațiu să ne dezvoltăm și să câștigăm cotă de piață. Vrem să creștem numărul de clienți printr-un model de preț accesibil. Cu prețuri mici vom reuși să creștem numărul abonaților”, a spus fondatorul 18GYM.

Ronea susține că românii care își fac abonament chiar merg la sală, spre deosebire de alte piețe mai mature.

„Românii care își fac abonament la sală chiar îl folosesc, chiar merg la sală. Nu este ca în SUA, unde abonamentele stau nefolosite. Probabil că și pentru că piața este la început, cei care merg la sală sunt mai «hardcore»”, a explicat Vlad Ronea.

În ceea ce privește tarifele, 18GYM nu pregătește scumpiri pe termen scurt. „Ultima dată am mărit prețurile acum doi ani. Anul acesta chiar le-am redus. Le vom menține la acest nivel cel puțin în 2026, dacă nu chiar și în 2027, foarte probabil”, a adăugat CEO-ul 18GYM.

Enterprise Investors vine după un exit recent din zona de sport. În ianuarie 2026, fondul a finalizat ieșirea din Intersport ISI, retailer de articole sportive care acoperă Slovenia și regiunea Adriatică/Balcani. Compania a fost cumpărată de Intersport Austria, într-o tranzacție cu valoare care nu a fost făcută publică, ce a inclus 110 magazine proprii și aproximativ 40 de sub-francize. Intersport ISI este lider de piață în Slovenia și unul dintre principalii jucători din Croația, Bosnia și Herțegovina și Muntenegru.

Personalizate pentru tine