Cererea de Plată nr. 4 este prima cerere de plată PNRR lucrată exclusiv de Guvernul condus de Ilie Bolojan, potrivit ministrului Dragoș Pîslaru, citat de Agerpres.
Pîslaru: Banii vor intra acum în contul României
„Bravo, România! Comitetul Economic și Financiar al Uniunii Europene a avizat favorabil Cererea de Plată nr. 4 din PNRR, în valoare de 2,62 miliarde de euro! Toate jaloanele și țintele au fost evaluate pozitiv. Fără suspendări. Fără corecții. Fără bani blocați. Banii vor intra acum în contul României”, a scris Dragoș Pîslaru pe Facebook, conform Agerpres.
Ministrul a afirmat că România depășește pragul de 60% absorbție din PNRR și se apropie de 13 miliarde de euro atrase pentru investiții și reforme.
„În urmă cu doar câteva luni, mulți vorbeau despre întârzieri, riscuri și bani care ar putea fi pierduți. Astăzi, România depășește pragul de 60% absorbție din PNRR și se apropie de 13 miliarde de euro atrase pentru investiții și reforme”, a spus Pîslaru.
El a spus că rezultatul aparține „multor oameni și multor instituții” care au lucrat pentru finalizarea reformelor și investițiilor asumate.
Termenul final pentru PNRR este 31 august 2026
Dragoș Pîslaru a precizat că termenul final pentru implementarea reformelor și investițiilor din PNRR este 31 august 2026.
Ministrul spune că, în ultimele săptămâni, a lucrat la Bruxelles cu reprezentanții Comisiei Europene pentru finalizarea ultimei revizuiri a PNRR.
„Obiectivul meu este să salvăm cât mai multe investiții, să maximizăm absorbția fondurilor europene și să ne asigurăm că România folosește integral această oportunitate istorică de dezvoltare. Nu discutăm despre reducerea ambiției Planului. Discutăm despre realism, responsabilitate și capacitatea de a finaliza proiectele care pot fi livrate până la termenul-limită”, a adăugat ministrul.
Pîslaru: Avem motive reale să fim optimiști
Potrivit lui Dragoș Pîslaru, fiecare euro atras prin PNRR înseamnă investiții în infrastructură, spitale, școli, digitalizare, energie și servicii publice mai bune.
Ministrul a mai spus că fiecare reformă implementată înseamnă „un stat mai eficient și o economie mai competitivă”.
„Evident, mai avem mult de lucru, dar pentru prima dată după mult timp, avem motive reale să fim optimiști că România va închide cu succes PNRR-ul”, a scris Pîslaru.