Conflictul SUA-Iran escaladează
- Iranul a lansat mii de rachete și drone asupra bazelor militare americane din Golful Persic în timpul războiului contra Statelor Unite și Israelului, însă doar două bombardamente au dus la pierderi umane, potrivit unui purtător de cuvânt al armatei SUA, potrivit informațiilor CNN.
Loviturile au venit după ce președintele Donald Trump a calificat atacul cu dronă asupra navei din Strâmtoarea Ormuz drept o „încălcare prostească” a acordului de încetare a războiului cu Iranul.
Oficialul de la Casa Albă nu a oferit însă niciun indiciu dacă episodul va duce la reluarea ostilităților pe scară mai largă.
Întrebat după-amiază dacă Iranul va suporta consecințe, Trump le-a spus jurnaliștilor, în Biroul Oval: „Veți afla”.
„Republica Islamică Iran a lansat cel puțin patru drone de atac unidirecționale asupra unor nave care traversau Strâmtoarea Ormuz. Una dintre drone a lovit puternic puntea superioară a unei nave cargo mari și foarte scumpe”, a scris Donald Trump pe Truth Social.
„Au fost produse pagube, dar nava și-a putut continua drumul”, a scris Trump. „Noi am doborât celelalte trei drone. Evident, aceasta este o încălcare prostească a acordului nostru de încetare a focului.”
Iranul a încălcat armistițiul cu SUA? Ce va decide Donald Trump
- A fost primul incident de acest fel după ce SUA și Iranul au semnat un memorandum de înțelegere pentru redeschiderea strâmtorii și lansarea unor negocieri mai aprofundate privind programul nuclear iranian, potrivit informațiilor Antena 3.
Trump a dat puține semne că ar fi pregătit să reia războiul, despre care a recunoscut săptămâna trecută că ar fi putut duce la o „catastrofă economică” dacă ar fi continuat.
Acordul dintre SUA și Iran prevedea ca traficul prin strâmtoare să revină la același volum ca înainte de începerea războiului, dar nu stabilea condiții detaliate pentru îndeplinirea acestor prevederi.
Însă cele două părți au interpretări diferite și în privința posibilității ca Iranul să perceapă taxe pentru navele care traversează zona. Trump a insistat că strâmtoarea va rămâne fără taxe de trecere, însă Teheranul susține că are dreptul să taxeze navele care trec pe acolo.