Câți bani primesc angajații Dacia și RTR care acceptă să plece din companie
Noul program este prezentat ca o soluție proactivă de eficientizare a activității diferitelor ramuri a Renault Group în țara noastră. În trecut, aceste programe de plecări voluntare au vizat exclusiv angajații Dacia, dar acum prin aceeași soluție va fi redus și numărul angajaților RTR. În total, 200 de persoane urmează să plece din cele două companii, arată informații obținute de Wall-Street.ro.
Concret, oferta este deschisă angajaților care au un contract pe perioadă nedeterminată și aleg să încheie colaborarea prin acordul părților, adică să-și dea demisia. În acest caz, angajaților li se pune pe masă un pachet compensatoriu care crește în funcție de vechimea respectivului angajat în companie, sumele fiind cuprinse între 45.000 de lei (8.560 de euro) și până la 210.000 lei (aproape 40.000 de euro). Toate sumele sunt nete.
- Pentru angajații cu vechime de până la doi ani: 45.000 lei;
- Pentru angajații cu vechime între doi și patru ani: 85.000 lei;
- Pentru angajații cu vechime între patru și opt ani: 125.000 lei;
- Pentru angajații cu vechime între opt și 12 ani: 150.000 lei;
- Pentru angajații cu vechime între 12 și 16 ani: 180.000 lei;
- Pentru angajații cu o vechime mai mare de 16 ani: 210.000 lei.
Iată ce are de spus grupul despre acest program: „Planul își propune adaptarea competențelor, a structurii organizaționale, dar și a efectivelor pentru a asigura competitivitatea necesară îndeplinirii obiectivelor noii strategii futuREady.” Măsura oferă salariaților „oportunitatea unei tranziții cu protecție socială, în timp ce organizația își adaptează resursele pentru a răspunde noului context al industriei auto.”
Ce angajați pot apela la acest program și ce înseamnă acest nou val de plecări voluntare pentru industrie
Programul este deschis, conform sursei citate, „angajaților cu contracte individuale de muncă pe durată nedeterminată care activează în perimetrele unde au loc reorganizări, finalizări de proiecte, modificări ale structurilor organizatorice care au drept consecință suprimări de posturi și/sau ajustarea echipelor.” Asta înseamnă că inginerii de la RTR se vor putea folosi de acest program, la fel ca și angajații Dacia de pe platforma Mioveni din producție, dar și cei de pe anumite poziții de suport.
Acesta nu este primul program de plecări voluntare demarat de grup în 2026, el urmând celui din februarie, care a vizat exclusiv angajați Dacia. La acel moment, se viza reducerea personalului cu până la 260 de posturi, cu încetarea contractului la data de 1 martie 2026. Acum, noul program prevede încetarea contractului începând cu 6 iulie.
Totul se întâmplă după ce, în martie, Dacia a confirmat procesul de concediere a până la 1.200 de angajați, despre care avertizase anterior Sindicatul Angajaților Dacia (SAD). La finele lui 2025, Dacia redusese deja numărul angajaților cu 955 de posturi față de aceeași perioadă a anului anterior. Recent, Mihai Bordeanu, Brand Manager Dacia pe România, a discutat cu premierul interimar Ilie Bolojan despre climatul economic și investițional din România.
Întrevederea a avut loc după ce Dacia a confirmat, în cel mai recent Raport de Gestiune pe care l-a făcut public, că investițiile corporale efectuate în cursul anului au scăzut de la 1,035 mld. lei în 2024 la 368,77 mil. lei în 2025. Practic, Dacia și-a redus vizibil investițiile în țară, asta deși constructorul autohton a înregistrat în 2025 o creștere a afacerilor de 7,6%, până la aproape 30 de miliarde de lei, iar profitul net a crescut cu 10,5%, la 629 milioane de lei.
Cu alte cuvinte, Dacia continuă să-și reducă din amprenta de personal în România (avea în total 10.115 angajați la final de 2025), în timp ce și investițiile scad, iar toate acestea trebuie văzute în contextul în care țara noastră a ratat două proiecte importante: versiunea Dacia a lui Renault Twingo, care va fi fabricată cot la cot cu modelul francez în uzina din Novo Mesto, Slovenia, respectiv crossoverul de segment C Striker. Acesta din urmă va fi făcut în Turcia. Totodată, RTR are aproximativ 1.500 - 2.300 de angajați, împărțiți între centrul de la Titu și hub-urile de R&D din țară.