Ministrul pentru Administratie Publica, Filippo Patroni Griffi, a declarat ca se astepta la economii "semnificative" datorate acestei hotarari.
Guvernul a implementat astfel o decizie judecatoreasca din noiembrie, potrivit careia functionarii publici ar trebui sa foloseasca transportul public pe cat posibil.
De la numirea in functia de premier in noiembrie 2011, Monti a introdus o serie de masuri ce reduc costurile avand ca scop o echilibrare a bugetului pe anul urmator si reducerea presiunii asupra obligatiunilor italiene, in contextul crizei datoriilor.
O alta masura vizeaza si salariile politicienilor desi valoarea cu care salariile vor fi scazute va fi decisa de Parlament si nu de Guvern.
Premierul Italiei ii pune pe functionarii publici sa foloseasca transportul in comun
Guvernul italian condus de Mario Monti a anuntat ca va reduce numarul limuzinelor alocate "autoritatilor constitutionale si agentiilor locale ", pentru a face economii, relateaza agentia ANSA, in pagina electronica, scrie Mediafax.
Te-ar putea interesa si: