Un spital important din București nu mai primește pacienți. Sistemul informatic a cedat

Sursǎ foto: LCV / Shutterstock.com

Un spital important din București nu mai primește pacienți. Sistemul informatic a cedat

Spitalul Sf. Pantelimon din Capitală a anunțat Ministerul Sănătății că nu va mai putea primi pacienți în Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) din cauza unor probleme apărute la sistemul de alimentare cu energie electrică, dar și la sistemul informatic.

Conducerea spitalului a anunțat că lucrează la remedierea problemelor apărute după ce o conductă de apă a cedat. Se pare că apa a pătruns în secția de neonatologie, dar și la UPU, unde personalul de pe secție ar fi observat problema destul de târziu.

În prezent, alimentarea cu curent electric este perturbată, iar sistemul informatic nu funcționează. De aceea, pacienții sunt redirecționați către alte unități spitalicești din zonă. Managerul spitalului speră să rezolve situația „suficient de repede”, conform Digi24.

- Știre în curs de actualizare -

Personalizate pentru tine