De ce va închide Stellantis una dintre cele mai vechi uzine pe care le deține
Construită de Ford în a doua jumătate a anilor '30, fabrica din Poissy a ajuns apoi în mâinile grupului Chrysler Europe, fiind apoi preluat de Peugeot după ce producătorul american a vândut divizia europeană către grupul PSA. Istoria a făcut, ulterior, ca Chrysler să se reunească apoi cu Peugeot prin formarea grupului Stellantis, în 2021, iar de atunci uzina a produs modele pentru mărci precum DS sau Opel.
Deși era, cândva, un hub important al producției auto din Franța, lucrătorii de acolo asamblând până la 500.000 de mașini pe an, uzina a intrat într-un con de umbră în ultima perioadă. A trecut o jumătate de secol de când mașinile ieșeau „la foc automat” de pe liniile de producție din Poissy și, de atunci, am ajuns într-un prezent în care Stellantis a realizat că are prea multe fabrici pe care nu are cum să le umple.
Fenomenul cronic de „supraproducție” este unul tot mai familiar pentru coloșii industriei auto europene. Volkswagen, de pildă, va fi forțat să dea afară zeci de mii de angajați pentru a evita închiderea a cel puțin două uzine din Germania natală. Stellantis, în schimb, a ales să păstreze uzina Mirafiori „pe aparate”, dar va închide porțile la Poissy, până în 2028.
Față de perioada de dinainte de pandemia de COVID-19, piața auto europeană absoarbe anual cam cu 2 milioane de mașini mai puțin, asta în ciuda unui trend ascendent al livrărilor din 2023 încoace. Practic, asta înseamnă că producătorii au mai multe facilități de producție decât ar avea nevoie, iar asta costă. Fiecare uzină consumă resurse, iar dacă ea nu este profitabilă, este greu pentru cei de la „centrală” să-i justifice existența.
În principiu, o fabrică este pe plus dacă funcționează la cel puțin 80-85% din capacitate an de an. Altfel, se coboară sub pragul de profitabilitate și, practic, Stellantis vine cu „bani de acasă” pentru a nu stinge lumina. Actualmente, la Poissy se produc modele precum Opel Mokka și DS3, ambele ieșind din producție până în 2028. Cum aceste modele nu sunt tocmai niște „vedete” în topurile de vânzări, Stellantis a venit cu această decizie radicală. Totuși, acesta nu este capătul drumului pentru Poissy și pentru angajații de acolo.
Stellantis va investi 100 de milioane de euro pentru a retehnologiza uzina din Poissy
Stellantis, va investi 100 de milioane de euro pentru a moderniza fabrica din Poissy, permițând noi activități, cum ar fi imprimarea 3D pentru piese sau recondiționarea și reciclarea vehiculelor uzate. Aproximativ 1.600 de angajați lucrează în prezent la Poissy, un număr care va scădea la 1.200 până în 2030 din cauza îmbătrânirii forței de muncă, arată sursa citată.
Totuși, această reducere a numărului de angajați nu va fi definitivă, a transmis un purtător de cuvânt al Stellantis. Acesta a punctat că, ulterior retehnologizării, se va realiza un proces amplu de extindere prin care vor fi deschise circa 1.000 de posturi noi pentru a se adapta noilor nevoi, iar la uzină vor avea acces și novicii, deoarece se va implementa un program de formare.
Viitorul fabricii a fost incert de ani de zile, producția fiind în scădere de mai mult timp. Cele mai recente estimări sugerează că ea va ajunge la aproximativ 68.000 de unități în 2026 și 65.000 în 2027, mult sub nivelul de 145.800 de unități din 2023, a declarat o sursă din industrie familiarizată cu situația. Stellantis a refuzat să comenteze aceste date.