Cât de mare este subvenția pentru care se califică Ford Puma Gen-E în Marea Britanie
În prima lună a acestui an, cea mai bine vândută mașină electrică în Marea Britanie a fost una care se fabrică în România. Este vorba de Puma Gen-E, versiunea pe baterii a crossoverului de segment B produs exclusiv în uzina Ford Otosan din Craiova. În 2023, 2024 și 2025, vânzările totale ale lui Puma (ICE+EV) au plasat modelul pe prima poziție în topul vânzărilor din Albion.
În ianuarie, înmatriculările lui Puma Gen-E au totalizat 1.254 de unități, ceea ce înseamnă că guvernul de la Londra a cheltuit o sumă de 4,7 milioane de lire sterline (5,395 milioane de euro) pentru a subvenționa achiziția mașinii produse la noi. Asta pentru că Puma Gen-E se califică pentru subvenția de 3.750 de lire sterline (Band 1 Grant) încă din august 2025, când s-a lansat în țara insulară noul sistem de impulsionare a pieței de mașini electrice.
Dacă vânzările celui mai ieftin automobil electric de la Ford continuă în același ritm pe întreaga durată în care sistemul de subvenții este în vigoare, peste 220 de milioane de lire sterline din granturi vor fi cheltuite pentru finanțarea modelelor Ford Puma în următorii patru ani. La momentul lansării acestui program, Puma Gen-E a fost prima și singura mașină care s-a calificat pentru cel mai generos nivel de subvenționare grație prețului redus.
De atunci, și alte modele au putut accesa granturile Band 1, printre care se numără Renault 5 E-Tech, care de asemenea este fabricat în Europa. Totuși, hatchback-ul franțuzesc nu poate accesa aceste subvenții decât în echipările mai accesibile, modelele de top primind o reducere Band 2 te doar 1.500 de lire sterline.
Pe baza evoluției generale a pieței, aproximativ 700 de exemplare ale lui R5 au ajuns pe drumurile din Marea Britanie luna trecută și este aproape sigur că toate au beneficiat de o formă de reducere susținută de guvern. În ciuda subvențiilor, vânzările de mașini electrice au scăzut în ianuarie față de ultima lună a anului trecut.
Vânzările de mașini electrice, în scădere la început de 2026 în UK
Deși autoritățile de la Londra susțin printr-un program de ecobonusuri achiziția de mașini electrice, vânzările EV-urilor au scăzut în ianuarie. În total, în prima lună a anului s-au vândut peste 144.000 de mașini noi, iar dintre acestea doar 29.654 de unități au fost pur electrice. Asta se traduce printr-o cotă de piață de 20,6%.
Deși evoluția față de decembrie 2025 este marginală, anume o scădere cu 0,1% a volumelor totale, raportat la dimensiunea pieței, se observă o încetinire pe piața electricelor. În ultima lună a anului trecut, mai bine de 1 din 4 mașini noi vândute în UK au fost electrice, iar acest lucru nu s-a mai repetat în ianuarie, când proporția a fost inferioară.
„O creștere mai lentă a înmatriculărilor de mașini electrice (BEV) în ianuarie arată cât de repede se poate intra într-o fază de stagnare când încrederea este afectată de mesaje contradictorii privind politicile și costurile de achiziție, în ciuda interesului tot mai mare și a cererii puternice”, a declarat pentru Auto Express Melanie Lane, care conduce compania Pod, operator de puncte de încărcare din Marea Britanie.
Aceste cifre ar putea fi îngrijorătoare, având în vedere obiectivul stabilit prin Mandatul ZEV al guvernului condus de Keir Starmer, care impune producătorilor să se asigure că o treime (33%) din vânzările de mașini noi în 2026 sunt complet electrice. Se preconizează că acest procent va crește de la an la an la 100% în 2035, deși zvonurile sugerează că regulile ar putea fi în curând relaxate.