Chinezii de la Xiaomi, care intră oficial în Europa în 2027, pierd bani la fiecare mașină făcută

Sursă foto: Xiaomi

Chinezii de la Xiaomi, care intră oficial în Europa în 2027, pierd bani la fiecare mașină făcută

Cuprins Articol:
Producătorul chinez de electronice Xiaomi, care se bucură de un succes răsunător de când a intrat pe piața automobilelor electrice, a publicat cele mai recente rezultate financiare, iar realitatea din spatele cifrelor impresionante de livrări și comenzi arată că industria auto din China ar putea avea probleme mari în viitorul nu foarte îndepărtat, scrie Yahoo Finance.

Xiaomi a pierdut 5.600 de dolari la fiecare mașină făcută

În cadrul unei prezentări recente, Xiaomi a anunțat că a livrat peste 640.000 de mașini în ultimii doi ani, reușind să strângă aproximativ 15.000 de comenzi noi pe oră de când a lansat versiunea îmbunătățită pentru 2027 a berlinei SU7. Totuși, în spatele recordurilor zdrobite de modelele pe baterii ale Xiaomi stă un adevăr fiscal șubred, unul împărtășit și de alte nume importante din industria auto chineză. 

Conform rezultatelor aferente primului trimestru, divizia auto a Xiaomi a generat venituri de 19,9 miliarde de yuani (aproape 3 miliarde de dolari), dar asta în timp ce pierderile operaționale s-au ridicat la 3,1 miliarde de yuani (aproape 460 de milioane de dolari). La un calcul simplu, pornind de la numărul total de mașini livrate de Xiaomi în perioada ianuarie - martie 2026, se observă că producătorul, care va debuta în Europa în 2027, este pe minus

În total, în Q1, Xiaomi a livrat aproape 80.900 de mașini. Asta înseamnă că chinezii au pierdut aproximativ 5.600 de dolari la mașină vândută în primele trei luni ale anului, o creștere masivă față de cei 900 de dolari per vehicul pierduți în aceeași perioadă a anului trecut. Iar asta deși, pe medie, prețul de achiziție al unui Xiaomi a crescut year-on-year, arată datele CarNewsChina, conform Yahoo Finance

În timp ce comercializarea mașinilor în pierdere (față de costul de producție) este o caracteristică a strategiilor de vânzări chinezești, de vină fiind războiul continuu al prețurilor de pe piața chineză, volumele Xiaomi rămân foarte robuste. Compania a obținut o creștere de 6,6% a livrărilor față de anul precedent, în ciuda întreruperii producției primei generații a berlinei SU7.

Acest succes a fost determinat în mare măsură de popularitatea SUV-ului YU7, care a depășit pragul de 230.000 de unități livrate în doar 10 luni de la debutul său pe piață. Vânzările din aprilie au crescut, de asemenea, cu 71,2% față de luna precedentă, ajungând la 36.702 unități - iar asta deși Xiaomi încă nu exportă mașini oficial în afara Asiei

Ce marje de profit are un constructor chinez ca Xiaomi

Provocările legate de profitabilitate cresc pe fondul unor marje de profit tot mai reduse. Marjele brute pentru segmentul vehiculelor electrice inteligente au scăzut la 20,1% de la 23,2% anul trecut. Xiaomi a dat vina pe subvențiile acordate pentru a acoperi niște taxe pe achiziția de automobile de către clientul final, pe o proporție mai mică de livrare a modelului SU7 Ultra, care are o marjă mai mare de profit/unitate, și pe creșterea costurilor pentru componentele de bază.

Simultan, costurile de extindere cresc vertiginos. Xiaomi și-a extins agresiv prezența comercială la 490 de showroom-uri în 143 de orașe din China continentală pentru a ține pasul cu cererea consumatorilor. Xiaomi tratează industria auto la fel ca sectorul tehnologiei, subvenționând modelele și ieșind în pierdere astăzi pentru a avea, mâine, o cotă dominantă de piață.

Versiunea de bază a lui YU7 are un preț de listă de doar 233.500 de yuani în China (34.300 de dolari), sub orice rival direct comercializat de mărcile occidentale. Xiaomi are suficient spațiu de manevră grație business-ului profitabil cu smartphone-uri și arte periferice și device-uri, iar asta-i permite să absoarbă pierderile pentru moment, dar acest război al prețurile înseamnă că creșterile de volume trebuie să se transforme în cele din urmă în profituri reale.

Personalizate pentru tine