Bentley a pierdut 26 de milioane de euro în primele trei luni ale anului
Într-un context economic descris ca „provocator”, Bentley, marcă a cărei destine sunt controlate de Audi în complicatul labirint al Grupului VAG, a înregistrat pierderi pentru prima dată în ultimii șase ani de zile. Asta după ce, în 2025, Bentley a raportat o scădere de 42% a profitului operațional față de anul precedent, până la 216 milioane de euro. Totodată, în aceeași perioadă, veniturile au scăzut cu 10%, până la 2,648 miliarde de euro, față de 2,938 miliarde de euro în 2023.
Per total, britanicii au descris performanța din 2025 drept una „solidă”, însă 2026 ar putea fi chiar mai dificil, dacă ne uităm la rezultatele aferente perioadei ianuarie-martie, cea mai grea pentru Bentley din ultimii ani. Semn că britanicii se așteptau la asta, un val de disponibilizări a fost anunțat încă din luna martie, aproape 300 de persoane fiind date afară.
Veniturile Bentley au scăzut la 462 de milioane de euro de la 661 milioane de euro în perioada similară a anului trecut, parțial din cauza volumelor mai mici, în special ca urmare a mediului de piață dificil din China și Statele Unite, se arată în comunicatul publicat de Audi. Rezultatul operațional a fost afectat în continuare de tarifele și măsurile de restructurare de peste Ocean, continuă sursa citată.
Per total, livrările mărcilor circumscrise așa-numitului Grup Audi, cu alte cuvinte Audi, Bentley, Lamborghini, au scăzut cu 6,1 procente până la 364.877 de unități. Majoritatea volumelor au fost realizate de marca Audi, dacă ne gândim că, în 2025, scăderea vânzărilor față de 2024 s-a tradus într-o diferență de puțin peste 250 de mașini.
Bentley speră ca un val de noutăți să o readucă în grațiile clienților
Bentley pregătește o serie de modele noi și modele reîmprospătate, dar lansarea mai lentă decât se aștepta a acestora a afectat performanța mărcii în primul trimestru. Totuși, cu modele ca Bentley Continental GTS gata de a intra în producția e serie, constructorul se așteaptă ca situația să se amelioreze în următoarele trimestre.
Noul model Supersports va fi echipat cu o versiune de 666 de cai putere a V8-ului biturbo de 4,0 litri, cea mai puternică de până acum. Mașina va fi asamblată într-o serie limitată de 500 de exemplare, iar Bentley se laudă că, în ciuda greutății de peste 2,3 tone, coupe-ul va atinge 100 km/h cu start de pe loc în doar 3,7 secunde.
O altă lansare-cheie pentru Bentley în 2026 vine în segmentul SUV, unde Bentley va debuta cu primul său model 100% electric. În timp ce rivalii de la Rolls-Royce au mizat pe un coupe în momentul în care au decis să producă primul lor automobil pe baterii, Bentley vrea să-și facă loc în mult mai disputatul segment al SUV-urilor de lux.
Cunoscut intern drept „Urban SUV”, acest model electric compact este așteptat să fie lansat până la sfârșitul anului 2026, poziționat sub Bentayga în gama Bentley. Deși Bentley nu a confirmat încă detaliile tehnice, este probabil ca platforma electrică să fie una de 800V a grupului VAG, deoarece britanicii susțin că mașina poate încărca 160 km de autonomie în aproximativ șapte minute. Prețurile pentru acest SUV vor începe de pe la 150.000 de euro.