Bucureștiul încearcă să recupereze anii pierduți pe marile șantiere: Ciucu promite finalizarea Prelungirii Ghencea

FOTO: ADPDU Sector 6/ Facebook

Bucureștiul încearcă să recupereze anii pierduți pe marile șantiere: Ciucu promite finalizarea Prelungirii Ghencea

Cuprins Articol:
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, spune că a găsit finanțare pentru accelerarea lucrărilor de pe Prelungirea Ghencea, unul dintre cele mai întârziate proiecte de infrastructură rutieră din București. Șantierul, început în 2018, ar urma să fie finalizat în 2028, potrivit calendarului anunțat de edil. Primăria Sectorului 6 va contribui cu 20 de milioane de lei la proiect, în condițiile în care una dintre explicațiile avansate pentru ritmul lent al lucrărilor a fost neplata constructorului.

Miza este una majoră pentru vestul Bucureștiului, o zonă care a atras dezvoltări rezidențiale semnificative în ultimii ani, dar care a rămas dependentă de o infrastructură rutieră insuficientă și de conexiuni de transport public încă nefinalizate. Prelungirea Ghencea este gândită nu doar ca lărgire de bulevard, ci ca proiect integrat, cu linie nouă de tramvai, lucrări la utilități, bazin de retenție și park&ride.

Prelungirea Ghencea și Dimitrie Pompeiu, puse pe lista scurtă a Primăriei Capitalei

Ciprian Ciucu afirmă că va monitoriza direct două dintre cele mai importante lucrări de infrastructură ale Capitalei, Prelungirea Ghencea și Dimitrie Pompeiu. Cele două proiecte intră într-un context mai larg în care Primăria Capitalei a deschis sau accelerat mai multe șantiere, inclusiv lucrări la șinele de tramvai, termoficare și infrastructură rutieră. Primarul le-a cerut constructorilor să recupereze întârzierile, inclusiv prin program extins de lucru.

„Unul dintre motivele pentru care nu prea s-a lucrat până acum pe Prelungirea Ghencea a fost că nu a fost plătit constructorul. Dar am făcut rost de bani, inclusiv Sectorul 6 contribuie cu 20 de milioane de lei la această lucrare și îi mulțumesc primarului Paul Moldovan pentru acest lucru. Prelungirea Ghencea și Dimitrie Pompeiu, aceste două mari lucrări de infrastructură, sunt foarte importante pentru mine și pentru București. Le monitorizez personal, le împing”, a declarat Ciprian Ciucu.

În cazul bulevardului Dimitrie Pompeiu, lucrările sunt parte a unui pachet mai mare de modernizare a infrastructurii de tramvai din București. Primăria Capitalei a anunțat că, din cei 50 de kilometri de șină incluși în program, 5,5 kilometri sunt finalizați, iar 36 de kilometri sunt în lucru, inclusiv pe Bd. Dimitrie Pompeiu, Șos. Petricani, Bd. Lacul Tei și alte artere.

Un șantier început în 2018, cu blocaje tehnice, financiare și administrative

Prelungirea Ghencea a devenit, în ultimii ani, unul dintre simbolurile șantierelor întârziate din București. Proiectul presupune lucrări complexe, de la supralărgirea bulevardului până la infrastructura pentru tramvai și relocarea rețelelor de utilități. Potrivit informațiilor publicate de Primăria Sectorului 6 la începutul anului, lucrările au fost împărțite pe mai multe tronsoane, cu stadii diferite de execuție.

„A mers foarte, foarte încet până acum. E prea mult timp de când avem acest șantier pe cap. Este o lucrare complexă în felul ei, cu șină nouă de tramvai, bazin de retenție, utilități, park&ride, erau soluții tehnice care tărăgănau. Au trebuit făcute PUZ-uri noi, contractări noi, proiectări de apă-canal, de rețele electrice”, a spus edilul Capitalei.

Ciucu leagă promisiunea privind Prelungirea Ghencea de experiența de la Sectorul 6, unde spune că administrația a reușit să realizeze Bulevardul Valea Largă de la zero într-un an. „Dacă am reușit să facem Bd. Valea Largă de la zero, într-un an, cât am fost primar la Sectorul 6, nu știu de ce n-am putea finaliza și Prelungirea Ghencea. În acești doi ani de mandat al meu, voi finaliza ce nu s-a făcut în ultimii opt ani”, a anunțat primarul general.

Care este stadiul lucrărilor pe tronsoane

Situația de pe teren rămâne neuniformă. În ianuarie, Primăria Sectorului 6 anunța că tronsonul dintre capătul tramvaiului 41 și Strada Brașov era aproape finalizat, iar tronsonul dintre Strada Brașov și Strada Râul Doamnei era finalizat și recepționat. Pentru tronsoanele Râul Doamnei, Valea Oltului și Mărăcineni, administrația indica lucrări la relocarea rețelelor de utilități și nevoia unor intervenții suplimentare.

Date mai recente arată că lucrările continuă pe traseul Prelungirea Ghencea, Pasaj Domnești, de aproximativ 5 kilometri, dar ritmul diferă de la un tronson la altul. Între Strada Brașov și Râul Doamnei au început lucrările la montarea șinelor de tramvai, iar pe alte tronsoane echipele lucrează în special la rețele edilitare și la pregătirea infrastructurii pentru viitoarea linie de tramvai 41.

Pe termen scurt, cel mai important indicator va fi mobilizarea constructorilor. Pentru locuitorii din zonă, beneficiul real nu va veni doar din redeschiderea unor porțiuni de drum, ci din finalizarea completă a coridorului rutier și de transport public, astfel încât zona Ghencea, Domnești și Cartierul Latin să aibă o conexiune mai bună cu restul Capitalei.

Sectorul 6 amenajează zona verde după conceptul de oraș-parc

În paralel cu lucrările de infrastructură, Primăria Sectorului 6 a preluat partea de spațiu verde a bulevardului pentru a o amenaja după conceptul de oraș-parc. Tronsonul dintre străzile Râul Doamnei și Brașov este deja amenajat cu flori, arbuști decorativi, alei de marnă și bănci, potrivit informațiilor transmise de administrație.

„Mă bucur că Paul Moldovan a continuat conceptul de oraș-parc pe care l-am început în urmă cu mai mulți ani. ADPDU Sector 6 s-a mișcat bine aici, pe Prelungirea Ghencea, deja lucrurile arată mult mai bine”, a spus Ciprian Ciucu.

Personalizate pentru tine