Sfaturi pentru a reduce consumul de combustibil. Cum mergi mai mult cu un plin de carburant

Sursă foto: Shutterstock.com / LCV

Sfaturi pentru a reduce consumul de combustibil. Cum mergi mai mult cu un plin de carburant

Cuprins Articol:
În timp ce urmărim creșterile de prețuri din benzinării, mulți ne întrebăm cum am putea să creștem autonomia mașinilor noastre. Din fericire, experții în conducere eficientă ne vin în ajutor și ne spun cum ar trebui să șofăm pentru a extrage și ultimul kilometru de autonomie din ultima picătură de benzină sau motorină din rezervor. Important este și că majoritatea acestor sfaturi se aplică și celor care au mașini electrice.

Elimină greutatea în exces

Nu putem evita „elefantul” din încăpere și anume faptul că mașinile noi sunt mai grele decât cele din trecut. În funcție de datele pe care le găsești și de perioada pe care o iei în calcul, diferența poate fi cu adevărat șocantă, dar dacă luăm o medie a mașinilor comercializate în Europa în ultimele două decenii (2001 - 2022), creșterea este de aproximativ 20%

Motivele sunt diverse, dar ele țin în principal din modul în care au evoluat mașinile. În primul rând, ele au devenit mai mari, în principiu pentru a oferi mai mult spațiu, iar multe modele mai mici (hatchback-uri sau berline) au fost înlocuite de SUV-uri sau crossovere în același segment. În plus, mașinile au devenit mai „inteligente”, iar asta înseamnă și o cantitate mai mare de hardware la bord. În fine, mașinile sunt acum mai sigure, deci au mult mai multe echipamente și pe partea de safety care cresc masa și o duc, în medie, spre două tone. În comparație, doar acum un deceniu, masa medie (berline+hatchbackuri+SUV-uri) era de cam 1.600 de kilograme

În acest context, este mai important ca niciodată să nu cărăm lucruri care nu ne trebuie în mașină. Fiecare kilogram în plus scade eficiența mașini și, deci, reduce autonomia. Mai ales acum, când benzina și motorina sunt scumpe, e important să nu uiți lucruri în portbagaj, pe banchetă sau în alte spații de depozitare

Totodată, dacă ai portbagaj de plafon sau suport de biciclete, este important să le dai jos dacă nu le folosești, pentru că ele adaugă inutil greutate mașinii tale, ceea ce te va face să treci mai des pe la benzinărie. Asta pentru că, pentru fiecare 50 de kilograme în plus, consumul crește cu aproximativ 2%

Verifică presiunea din anvelope

Literatura de specialitate pune accent pe o presiune corectă în anvelope, deși acest aspect este ignorat de mulți șoferi. În funcție de mașină, de gabarit și de condiții meteo, această presiune „corectă” poate să varieze, dar este important de știut că o presiune incorectă nu este doar ceva ce te-ar putea pune în pericol, ci și un factor care crește consumul.

Studiile arată că fiecare al cincilea rezervor de combustibil consumat se datorează în întregime rezistenței la rulare a anvelopelor, iar aceasta este influențată direct de presiune. Asta pentru că o anvelopă umflată la o presiune mai mare are o altă formă (deci și o altă pată de contact) față de una umflată la o presiune mai joasă (cu o pată de contact mai mare).

De aceea, trebuie să verifici presiunea în toate cauciucurile înainte de a pleca la drum. În mașinile mai noi, care au senzori de presiune în anvelope, această informație îți este servită automat, într-unul dintre meniurile instrumentarului de bord. 

Dacă, însă, ai o mașină mai veche, va trebui să faci această verificare manual și să treci pe la vulcanizare în situația în care trebuie să-ți mai umfli roțile. Ca idee, în situația în care toate anvelopele sunt dezumflate cu 0,68 de bari, acest lucru ar putea crește consumul cu până la 10%. De aceea, cauciucurile trebuie să aibă presiunea prevăzută în cartea mașinii, în funcție de sezon și de tipul anvelopei. 

Nu te grăbi să pornești motorul

Un alt sfat care poate să pară ciudat sau prea tipicar este să-ți schimbi obiceiurile când te urci în mașină. Dacă ești genul care se urcă în mașină, apoi pornește motorul pentru a-l lăsa să se încălzească, iar apoi se ocupă să-și pună centura, să-și introducă destinația în navigație sau să caute muzica preferată, poate ar trebui să răstorni ordinea acestor activități. 

Astfel, dacă ultima acțiune pe care o faci este să pornești motorul, gestul te-ar putea ajuta pe termen lung să economisești combustibil. Evident, în funcție de motorizare și de sezon, se recomandă în continuare ca motorul să fie lăsat să se încălzească, pentru ca lichidele să ajungă la temperatura din parametrii înainte de a porni la drum. 

Încearcă să păstrezi o viteză constantă

Scopul este întotdeauna să menții pe cât posibil inerția când conduci, adică să eviți frâne bruște sau accelerări puternice. Dacă ai încercat vreodată să împingi o mașină din loc, vei înțelege de ce, deoarece a o pune în mișcare necesită cel mai mare efort. Același lucru este valabil și pentru motorul tău, așa că pune-te în mișcare și ridică piciorul din accelerație cât mai repede posibil

Mașinile moderne sunt proiectate să ruleze mai mult în punctul mort, tocmai pentru a ajuta autonomia - deși modelele hibride care folosesc perioadele de coasting ca să reîncarce bateriile, vor încetini mai rapid dacă nu accelerezi, în funcție de setarea de recuperare pe care ai ales-o. La electrice, există acel one-pedal mode, adică mașina încetinește până se oprește complet când ridici piciorul din accelerație, fără să mai fie nevoie să apeși pe frână, un gest care la rândul său poate reduce autonomia. Așadar, acest sfat se aplică mai degrabă modelelor termice clasice sau mild-hibrid, care nu recuperează energie când mergi „în gol”. 

Este important să fii atent la ce se întâmplă în jurul tău. De exemplu, dacă vezi că în față, la semafor, culoarea s-a schimbat din verde în roșu, poți încerca să ridici piciorul din accelerație mai devreme, dar să nu sari pe frâne, ci să lași mașina să ruleze „în gol” în speranța că traficul se va pune în mișcare și nu vei fi nevoit să frânezi suplimentar sau să te oprești - pentru că mașina consumă cel mai mult atunci când pleacă de pe loc. 

În mod similar, e important să frânezi liniar, nu brusc, și să accelerezi tot liniar, de pildă atunci când ai de trecut un deal sau de urcat pe un pod. E important să accelerezi din timp, nu să calci accelerația la podea pe mijlocul dealului. 

Condu într-un stil nu doar defensiv, ci și proactiv

Încearcă să privești mai departe când conduci, să te uiți mai mult în jurul tău pentru a putea să prevezi ce s-ar putea întâmpla. Un astfel de stil de șofat nu este bun doar pentru că te poate ajuta să eviți un accident, ci și pentru că te ajută să mergi mai constant, să accelerezi mai liniar, să frânezi mai rar și mai puțin și să mergi mai mult fără a apăsa pedala de accelerație, iar toate acestea scad consumul. 

La fel de important ca menținerea unei viteze constante, este și să rulezi într-o treaptă de viteză optimă pentru a reduce consumul. În principiu, trebuie să mergi într-o treaptă superioară de viteză decât crezi că este indicat, pentru că asta înseamnă că turațiile scad, deci motorul se învârte mai puțin, ceea ce înseamnă că el consumă mai puțin pentru a îndeplini aceeași sarcină. 

Folosește cruise control pentru a păstra o viteză constantă

Dacă mergi la drum lung, pe autostradă, dar și pe DN-uri sau drumuri expres, este bine să folosești cruise control, dacă mașina ta este echipată cu un asemenea sistem. Practic, setezi o viteză constantă de rulare, iar apoi lași mașina să-și facă treabă, fără a mai fi nevoie ca tu să accelerezi sau să ridici piciorul din accelerație pentru a menține o viteză constantă. 

Conform studiilor, o viteză constantă de 90 - 110 km/h pe autostradă este cea mai bună opțiune pentru un consum optim de combustibil. Veți consuma cu până la 15% mai mult combustibil la 100 km/h și cu 25% mai mult la 110 km/h față de consumul din oraș - dar nu poți rula la 50 km/h pe autostradă, deci trebuie să te păstrezi și (aproximativ) în ritm cu traficul. 

Contează, cum spuneam, dacă ai o mașină cu cutie manuală sau automată unde poți alege tu treapta, să rulezi într-o treaptă superioară. În mod normal, automatele moderne vor trece singure în treapta superioară de viteză când ajung pe autostradă sau de la 60-70 km/h în sus, tocmai pentru a eficientiza consumul. 

Ce spun experții despre importanța anvelopelor

Specialiștii Continental au concluzionat că rezistența la rulare reprezintă 20-30% din consumul de combustibil al unui vehicul, iar cei de la Michelin au explicat că o creștere cu 30% a rezistenței la rulare crește consumul de combustibil cu 3-5%. Conform legislației UE, rezistența la rulare este inclusă în sistemul de etichetare a anvelopelor și se reflectă în ratingul de eficiență pe care îl primește fiecare anvelopă.

Rezistența la rulare este o „pierdere de tip parazitar”, deoarece ea extrage putere și energie dintr-o mașină fără a contribui cu nimic la mișcarea acesteia. Neumflarea corectă a anvelopelor este o cauză, dar rezistența la rulare este, de asemenea, legată de designul și chimia anvelopei.

Histerezisul, energia consumată și pierdută sub formă de căldură atunci când o anvelopă se flexează la atingerea suprafeței drumului înainte de a-și recăpăta forma, reprezintă 85-90% din rezistența totală la rulare. Înlocuirea negrului de fum cu silice reduce acumularea de căldură în compus și, odată cu aceasta, consumul de energie. Construcția anvelopei, flexibilitatea carcasei și designul benzii de rulare joacă, de asemenea, un rol, iar cercetările continue asupra acestui subiect complex ar trebui să continue pentru a reduce rezistența la rulare.

Cât de mulți poți economisi și cât de mult poate crește autonomia

Experții în conducere defensivă și eficientă te pot ajuta să-ți crești vizibil autonomia mașinii tale, ceea ce se traduce în economii. Într-un test, pe o rută de aproape 28 kilometri care îmbină drumuri prin oraș, bară la bară, cu niște șosele în afara orașului, creșterea potențială a autonomiei poate fi semnificativă. 

În test, valoarea de bază, cu o Dacia Sandero Stepway obișnuită (versiunea MHEV, nu pe GPL), a fost de 5,89 litri/100 kilometri pe această rută. În schimb, după o modificare a stilului de condus și după ce s-au luat în calcul sfaturile de mai sus, consumul a putut să fie redus la doar 4,68 litri/100 kilometri. Asta este o îmbunătățire cu 25%.

Asta înseamnă că autonomia totală este de aproape 1.070 kilometri, față de aproximativ 850 de kilometri cu consumul de 5,89 litri/100 kilometri - adică o diferență de vreo 200 de kilometri, care se poate traduce într-o economie în bani de peste 90 de lei la un preț de 9,12 lei/litru de benzină standard. 

Personalizate pentru tine