Canada anunță ruperea prieteniei cu Statele Unite: "Vechea relație s-a terminat!"

Sursǎ foto: Facebook.com / Mark Carney

Canada anunță ruperea prieteniei cu Statele Unite: "Vechea relație s-a terminat!"

Cuprins Articol:

Mark Carney, premierul Canadei, a declarat că „vechea relație pe care am avut-o cu Statele Unite, una bazată pe integrarea mai adâncă a economiilor noastre și o cooperare apropiată, s-a încheiat”. Astfel, Ottawa dă o lovitură americanilor, ca urmare a taxelor vamale impuse de administrația Trump în relațiile cu Canada, dar și cu Mexic.

Picătura care a umplut paharul a fost taxa de 25% pe mașini importate

Recent, Washington-ul a anunțat noi tarife vamale de 25% pe toate mașinile importate în Statele Unite, indiferent de țara de proveniență. Donald Trump a descris taxele drept „blânde”, dar măsura va fi una „permanentă”, conform administrației republicane. Ca răspuns la această decizie, Canada a anunțat o schimbare de viziune a relațiilor cu partenerii de la sud.

„Nu știm ce va face mai departe Statele Unite, dar știm că noi ne putem controla destinul, noi avem puterea și abilitatea de a fi conducători la noi acasă”, a spus premierul, explicând că economia Canadei va trebui să fie „remodelată” ca urmare a taxelor impuse de Trump. Asta pentru că, în prezent, Canada este unul dintre cei mai mari importatori de bunuri din Statele Unite.

„Va trebui să ne reducem în mod dramatic dependența de Statele Unite și să ne găsim noi parteneri de schimb în alte zone. Va trebui să facem schimbări pe care nu le consideram, anterior, posibile și cu o viteză pe care nu am mai văzut-o de generații întregi”, a declarat Carney.

Canada: Cele mai noi tarife sunt un atac direct

Guvernul de la Ottawa consideră că noile tarife impuse de Trump, care vor intra în vigoare în data de 2 aprilie alături de alte pachete similare de taxe vamale pe alte tipuri de bunuri, sunt un „atac direct” asupra Canadei. „De aceea, noi ne vom apăra lucrătorii și ne vom apăra țara”, a declarat prim-ministrul după anunțul de la Washington.

Cum era de așteptat, noile taxe vamale care afectează producătorii auto care vând mașini importate în Statele Unite au avut un efect pe bursă. Nu doar marii constructori europeni au pierdut în cotațiile din ultimele zile, ci și „Cei Trei” mari producători americani - General Motors, Ford și Chrysler (parte a Stellantis). Asta pentru că și aceștia au unități de producție în Mexic, Canada sau China și importă mașini în Statele Unite, deci vor fi afectați de sancțiuni.

Chiar și Tesla are uzine în alte țări și va fi, la rândul său, lovită de noile taxe de 25%. Asta deși Elon Musk, CEO-ul Tesla, este un apropiat al lui Trump.

Personalizate pentru tine