Un studiu realizat pe mai bine de 23.000 de posesori de mașini electrice din 18 țări a relevat că majoritatea sunt fideli acestui tip de propulsie alternativ și nu-și doresc să revină la un automobil cu motor termic. Doar 1% dintre cei intervievați ar lua această decizie, în timp ce 4% ar cumpăra pe viitor un automobil cu tehnologie plug-in hybrid, conform datelor colectate de Global EV Alliance și citate de Inside EVs.
Cândva, mașina electrică era văzută ca o ciudățenie, inadecvată nevoilor oamenilor din mediul urban sau rural. Totuși, odată cu trecerea aniilor și, mai ales, ca urmare a unui efort concertat al industriei, guvernelor și organismelor de reglementare, mașinile pe baterii au devenit tot mai populare și mai uzuale, iar asta mai ales pentru că sunt tot mai bune.
În prezent, majoritatea miturilor clasice despre problemele unui EV nu se mai aplică decât în puține cazuri, deși mașina electrică nu este, încă, un panaceu universal. La noi în țară, puțini își doresc să achiziționeze o mașină electrică anul viitor, dar asta și pentru că rețeaua de încărcare este limitată, iar modelele cu adevărat ieftine întârzie să apară. S-a văzut, în 2024, și înjumătățirea subvenției la achiziția unui EV nou, dar această sincopă a programului Rabla Plus ar putea fi corectată anul viitor.
Rămânem, deci, cu imaginea de ansamblu. La nivel mondial, cota de piață a mașinilor electrice continuă să crească. Mai mult decât atât, posesorii acestor mașini spun, într-un număr covârșitor de mare, că nu ar reveni la un model cu motor termic - fie el diesel sau pe benzină - deoarece beneficiile mersului cu o electrică sunt mult mai importante.
Știrile despre scăderea popularității mașinilor electrice sunt exagerate
Sursă: Analiză Global EV Driver Survey 2024, via InsideEVs
Conform datelor studiului celor de la Global EV Alliance, 92% dintre respondenții șoferi de mașini electrice au declarat că următoarea mașină pe care și-o cumpără va fi de asemenea pe baterii. Studiul a acoperit și Statele Unite, dar și Mexicul, Brazilia și mai multe piețe importante din Europa. Totuși, americanii rămân unii dintre cei mai ezitanți atunci când vine vorba de electrificare. Un alt studiu publicat în vară a relevat că doar 1 din 5 americani ar alege o electrică în dauna unui hibrid sau a unei mașini pe benzină.
Chiar și așa, Petter Haugneland, secretar general asistent în cadrul Asociației Norvegiene a Vehiculelor Electrice, este de părere că acest studiu arată cât de mult este exagerat subiectul dezinteresului public față de EV-uri. „Aceste rezultate arată că cei care dețin mașini electrice sunt foarte mulțumiți de ele și mai arată și că toate știrile despre scăderea popularității EV-urilor sunt foarte exagerate”, a declarat acesta.
Întrebați care au fost principalele motive pentru care au ales o electrică în dauna unei mașini cu un alt tip de propulsie, respondenții au menționat cel mai des următoarele beneficii:
- Costuri mai reduse de exploatare;
- O deplasare mult mai prietenoasă cu mediul înconjurător;
- Lipsa zgomotului în mers.
Majoritatea proprietarilor de mașini electrice le încarcă acasă
Sursă: Analiză Global EV Driver Survey 2024, via InsideEVs
Studiul, care nu a inclus și respondenți din România, arată că o majoritate clară își încarcă mașina electrică de acasă. Un procent de 72% dintre intervievați au spus că folosesc instalații de tip home charger, în timp ce doar 13% utilizează rețelele publice de încărcare din țările lor cu curent AC. Alte 13% încarcă la rețeaua publică, dar doar la puncte de încărcare rapidă (fast-charging).
În schimb, întrebați despre cele mai stringente probleme pe care le experimentezi ca proprietar de EV, cele mai populare nemulțumiri au fost următoarele:
- Rețeaua publică de puncte de încărcare rapidă este insuficient de mare;
- Timpii de încărcare sunt încă lungi, reprezintă timp irosit;
- Punctele de la stații de încărcare sunt adesea nefuncționale.
De asemenea, se observă și diferențe între țări, care țin de nivelul de dezvoltare al infrastructurii. În timp ce șoferii din Elveția sau Germania nu cnsideră că ar trebui să-ți bați capul prea tare pentru a planifica un drum lung cu o electrică, posesorii de EV-uri brazilieni spun că o astfel de călătorie este ceva mai complexă. De aceea, șoferii de electrice din Brazilia, dar și cei din India, se simt printre cei mai afectați de fenomenul „range anxiety”, adică teama indusă de ideea că vei rămâne în pană de energie înainte de a ajunge la o stație de încărcare.
Sursă: Analiză Global EV Driver Survey 2024, via InsideEVs
În mod neașteptat, de range anxiety suferă și norvegienii, deși statul scandinav are cea mai bine dezvoltată rețea de chargere publice din toată lumea, nu doar din Europa. Tot din acest studiu aflăm că doar 3% dintre respondenți s-au arătat nemulțumiți că trebuie să aștepte mult timp la coadă pentru a încărca la un punct de încărcare rapid sau ultra-rapid. De asemenea, doar 5% dintre cei incluși în studiu au spus că pățesc des ca stația să aibă probleme. Totuși, 27% - adică peste un sfert - spun că au pățit asta cel puțin ocazional.
De asemenea, peste jumătate dintre cei întrebați și-ar dori să poată plăti simplu, cu cardul, la orice stație de alimentare, fără să fie nevoie să-și descarce o multitudine de aplicații dedicate în funcție de providerul de energie ales, Practic, șoferii de EV-uri aspiră la aceeași experiență de alimentare ca și la o stație de benzină staffless.