Care austeritate: Bugatti a vândut toată producția pe următorii patru ani

Sursǎ foto: Bugatti

Care austeritate: Bugatti a vândut toată producția pe următorii patru ani

Cuprins Articol:

În ciuda amenințării unei crize economice, a austerității și a unei inflații tot mai mari, Bugatti, producătorul din spatele unora dintre cele mai rapide și mai scumpe mașini din lume, nu are niciun fel de problemă să-și găsească clienți și să vândă toate mașinile pe care plănuiește să le asambleze în anii următori, conform CarBuzz.

Bugatti are viitorul asigurat, cel puțin pe termen scurt

Șeful departamentului de design al Bugatti, Frank Heyl, a declarat că pentru companie este ușor să plănuiască pe viitor, deoarece sloturile de producție sunt deja rezervate cu mult timp înainte. Astfel, tranziția de la modelul Bolide, o decapotabilă fabricată pe arhitectura lui Chiron, limitată la doar 99 de unități, la Tourbillon se va face cu ușurință.

Cum comenzile pentru Tourbillon au fost deja deschise, iar Bugatti nu intenționează să ridice numărul de unități făcute anual, întreaga producție până în 2029 este deja rezervată. „Dacă ai această stabilitate, ești într-o poziție foarte stabilă, ca proprietar al unei companii”, a explicat Heyl.

Modelul Tourbillon a fost lansat în acest an și este prevăzut cu un motor V16 de 8,4 litri, agregat care înlocuiește celebrul W16 de pe Chiron și derivatele sale. Motorul a fost dezvoltat de britanicii de la Cosworth și propune 1.800 de cai putere, îndeajuns pentru un sprint de la 0 la 97 km/h în 2,0 secunde.

În total, Bugatti vrea să producă doar 250 de exemplare din modelul Tourbillon, dar cu siguranță vor exista și versiuni derivate, mai ales că producătorul deținut de croații de la Rimac tocmai ce și-a lansat o divizie dedicată construcției de modele unicat. În condițiile în care un Tourbillon standard începe de la 3,5 milioane de euro, ne putem imagina cât de scump este un model făcut pe comandă.

Cel mai nou Bugatti este un model unicat care ar putea fi și cel mai scump din istoria mărcii

Designerul Bugatti Frank Heyl a declarat că noua ramură a companiei, Solitaire, va crea mașini „geometric diferite” față de orice alt Bugatti, depășind orice limită a personalizării oferite până acum prin programul Sur Mesure. Astfel, putem compara această divizie cu cele de la Bentley (Mulliner - care a creat Bacara și Batur) sau de la Rolls-Royce (Coachbuilt - aflat în spatele lui Droptail). Toate aceste divizii crează unele dintre cele mai scumpe mașini noi din lume.

Proiectantul a spus, însă, că indiferent de cerințele clientului, anumite elemente nu pot să fie alterate. Astfel, orice Bugatti unicat va avea acea formă tipică a geamurilor laterale, linia mediană verticală, respectiv grila frontală în formă de poctoavă.

Proiectul Bugatti Brouillard, primul al echipei Solitaire, a durat cam 18 luni să fie finalizat, cu 2 luni mai mult decât le va lua celor de la Renault și Dacia să transforme viitorul Twingo într-un EV ce va purta sigla constructorului autohton. Facem această paralelă pentru a înțelege mai bine ce înseamnă producția de volum, față de cea în serie ultra-limitată și cum, în cazul celei de-a doua, un constructor poate să-și acorde timp să lucreze cu migală la o singură mașină.

Cum, însă, chiar și această mașină trebuie produsă și testată pentru a respecta normele de siguranță, poluare și confort moderne, costul lui Brouillard este probabil obscen. Designer-ul Heyl nu a fost gata să ofere un preț, dar a sugerat că mașina costă mai mult decât La Voiture Noire, care a costat aproape 19 milioane de dolari sau vreo 18 milioane de euro.

Personalizate pentru tine