În timpul izolării, al carantinei, rămaşi acasă, plictiseala devine cel mai mare inamic, care împinge la sedentarism, alimentație proastă și ciugulit. Doctor Mihaela Posea, medic specialist diabet, nutriție, boli metabolice, oferă sfaturi despre cum să rezistăm tentației de a ciuguli, cum trebuie să ne aprovizionăm în perioada pandemiei și la ce alimente avem interzis.
În primul rând, conștientizarea nevoii de a ciuguli este un prim pas, important, spre a renunța la ea. Apoi, aflând motivele pentru care „ciugulim” mereu, putem acționa.
”Ne ajutăm de întrebări precum: „îmi este foame?”, „sunt plictisit?”, „sunt speriat?” pentru a afla de ce ciugulim. Mâncatul pe fond emoțional, în această perioadă, este mai des întâlnit și este nevoie de conștientizare și efort pentru a renunța la el. Găsirea unor îndeletniciri care să ne țină ocupați, o nouă rutină zilnică în contextul izolării, ajută la evitarea acestor gustări cu impact negativ pe greutate și sănătate”, a explicat, pentru Wall-street.ro, doctor Mihaela Posea, medic specialist diabet, nutriție, boli metabolice, doctor în medicină, acreditată de Federația Mondială a Obezității, Clinica Smart Nutrition.
Cum trebuie să ne aprovizionăm în această perioadă?
Lista de cumpărături trebuie să acopere necesitățile familiei pe o perioadă mai mare, 7- 10 zile, de aceea trebuie facută cu grijă. E bine ca un singur membru al familiei să meargă la cumpărături sau să ne ajutăm de serviciile de livrare acasă pentru a ne procura alimentele dorite, mai spune dr. Posea.
Vezi și: Riscurile la care se expun românii care lucrează de acasă. Medic: Este nevoie mereu de o lumină de bună calitate
Este foarte important ca alimentația să rămână una sănătoasă și să acopere nevoile nutriționale ale organismului. De aceea este important ca lista să fie una echilibrată și să ne permită să mâncăm sănătos.
Medicul recomandă pacienților să se asigure că alimentele de pe listă acoperă nevoile nutriționale ale organismului.
Așadar, avem nevoie de:
- Legume și fructe: proaspete pentru primele zile după aprovizionare, congelate sau conservate pentru următoarele zile. Este foarte important ca acestea să fie prezente la fiecare masă. Vitaminele și mineralele pe care ni le aduc sunt esențiale pentru sănătatea și imunitatea organismului pe termen lung;
- Surse de proteine: carne, pește, ouă, lactate, brânzeturi – pot să fie ținute în frigider și congelator pentru a ne asigura aportul de proteine la fiecare masă. Persoanele care țin post sau cele care au un regim vegetarian au nevoie de surse de proteină vegetală pe lista de cumpărături;
- Cereale: preferabil integrale, sub orice formă – cereale pentru micul dejun, făină integrală dacă am făcut stocuri de drojdie, mălai, orez integral, pâine integrală;
- Putem adauga la listă diverse sortimente de nuci pe care să le mâncăm cu moderație și să nu uităm de condimente.
”Nu avem nevoie să cumpărăm dulciuri!”, atrage atenția sursa citată.
Există alimente pe care ar trebui să le consumăm mai des în izolare?
Nu exista alimente pe care să le consumăm mai des în această perioadă, comparativ cu cea de dinaintea pandemiei, explică medicul specialist diabet, nutriție, boli metabolice.
Citește și: Ghid de pandemie | Cum poți slăbi sănătos stând în casă. O clinică a lansat un serviciul de consultanță nutrițională online
”Imunitatea organismului nu se construiește peste noapte, ci adoptând un stil de viață sănătos pe termen lung. Este recomandat consumul de legume, fructe, carne slabă, lactate și brânzeturi, produse integrale de tip pâine, cereale, paste, orez, leguminoase (fasole boabe, linte, năut). Pentru persoanele care țin post, sursele de proteine devin soia, ciupercile, avocado, măslinele, fructele oleaginoase, mazărea, lintea, năutul, fasolea boabe”, spune aceasta.
Vezi și: Sfaturi pentru angajați: 11 idei pentru a lucra eficient în timpul izolării și carantinei
De asemenea, dr. Posea este de părere că pentru a ne menține greutatea în această perioadă, este important să nu cumpărăm (și nici să preparăm) dulciuri, produse de patiserie (plăcinte, covrigi, gogoși). În plus, este bine să evităm alimentele procesate și cele cu foarte multe ingrediente.