Mașinile electrice, creștere de trei cifre în martie
În ultimele săptămâni, am vorbit despre impactul scumpirii carburanților asupra comportamentului de achiziție al celor care caută o mașină nouă. Încă din februarie, când înmatriculările de mașini electrice au crescut cu 35% față de perioada similară a anului trecut, s-a scos în evidență faptul că o mașină electrică nu „atentează” atât de mult la buzunarul tău, curentul electric fiind mult mai ieftin decât un litru de benzină sau motorină.
Dan Vardie, președintele APIA, a spus că situația din Iran trebuie urmărită atent, iar prelungirea conflictului ar putea duce la o creștere a popularității EV-urilor. Acum, cu cifrele preliminare aferente lunii martie 2026, putem să constatăm că românii s-au îndreptat tot mai mult către mașini electrificate, iar cea mai mare creștere a fost în dreptul automobilelor pe baterii.
Concret, vorbim de o creștere a înmatriculărilor cu 152% față de martie 2025, în timp ce întreg segmentul automobilelor electrificate (electrice și hibride laolaltă) a crescut cu 27%. Prin comparație, întreaga piață a crescut cu doar 4,7%, deci popularitatea mașinilor „verzi” se mărește într-un ritm accelerat față de extinderea pieței.
Concret, vorbim de un volum de 679 de mașini electrice înmatriculate în România luna trecută, în timp ce mașinile hibride cu încărcare de la priză (PHEV) au crescut cu 49%, adică 750 de exemplare. Toate acestea se întâmplă deși nu există nicio urmă de claritate cu privire la relansarea programului Rabla în acest an, pe fondul deficitului bugetar și al crizelor suprapuse cu care se confruntă țara noastră.
Câte mașini s-au vândut în martie 2026
APIA a comunicat că creșterea pieței a fost, per total, de 4,7%. În martie anul trecut se înmatriculau 9.922 de mașini, cu 8,37% față de aceeași lună din 2024. Astfel, estimăm că în martie 2026 s-au înmatriculat 10.388 de autoturisme. Asta după ce în februarie 2026 s-au înmatriculat 8.965 de autoturisme noi, mai puțin cu 24,35% față de perioada similară a anului trecut (11.779 de automobile).
Chiar și așa, primul trimestru al acestui an este pe minus față de perioada similară a anului trecut. Scăderea este cu 19% year-on-year, după ce, pe primele două luni, vorbeam de un număr total de 16.892 de mașini înmatriculate, cu 29,93% mai puține decât în primele două luni din 2025. Astfel, putem constata că doar luna martie a ajutat să reducă decalajul față de T1 2025 cu peste 10%.
Reamintim că în primul trimestru al anului trecut se înmatriculau 33.228 unități, în creștere cu 1,39% față de aceeași perioadă din 2024. Asta într-un an afectat puternic de lipsa Rabla. Acum, se pare că dealerii și importatorii și-au reașezat afacerile pentru a răspunde acestei noi realități economico-fiscale lipsită de susținere din partea statului.
Sursa citată arată că Dacia a rămas reperul pieței, cu de două ori mai multe mașini vândute decât ocupantul poziției secunde, Skoda. Putem să consemnăm, de asemenea, și o creștere ușoară pentru Dacia față de februarie 2026, cu 10,15%.
Podiumul a fost completat de Skoda, care a depășit Toyota, dar nu a reușit să treacă de 1.000 de unități înmatriculate, în timp ce Volkswagen a fost pe locul patru, iar Nissan s-a clasat pe cinci, o surpriză după o lungă perioadă de anonimat pe piața locală pentru marca niponă care, în trecut, era foarte căutată.
De asemenea, Suzuki a părăsit definitiv top 10, unde îi regăseam pe japonezi cu regularitate anul trecut, iar Chery pare că se instalează tot mai clar printre cele mai căutate mărci, producătorul chinez fiind iarăși pe locul al 10-lea după rezultatul similar din ianuarie. BMW a fost pe locul 9, în timp ce Mercedes-Benz a ieșit din top 10, iar Renault a căzut pe locul al șaptelea.
| MARCA | Martie unități |
|---|---|
| DACIA | 1856 |
| SKODA | 990 |
| TOYOTA | 922 |
| VOLKSWAGEN | 922 |
| NISSAN | 570 |
| HYUNDAI | 461 |
| RENAULT | 454 |
| FORD | 399 |
| BMW | 375 |
| CHERY | 340 |
| Rest | 3025 |
| TOTAL | 10314 |