Frații Cristian și Marius Pandel, proprietarii operatorului aerian Animawings, pe care l-au cumpărat de la Aegean Airlines, au prins la fix un contract cu Airbus în care gigantul francez urmează să le livreze 8 aeronave în următorii doi ani, într-o perioadă complicată pentru industria aeronautică.
„Cine își comandă un avion de la Airbus acum nu-l va vedea mai devreme de 2031-2032”, a declarat, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Wall-Street.ro, Marius Pandel, subliniind cât de greu este să obții aeronave într-o perioadă în care Airbus este producătorul către care se îndreaptă toată industria.
Sunt deja cunoscute problemele de la Boeing, care au început cu incidentele aviatice recente, cauzate de livrarea unor aeronave cu probleme de calitate.
Avioane ale mai multor linii aeriene produse de gigantul american au fost reținute la sol pentru a fi verificate de autorități pentru a se asigura că siguranța pasagerilor și a echipajelor de zbor nu este pusă în pericol. Unul dintre motivele care accentuează problema întârzierilor și anulărilor de zboruri din ultima vreme, așa cum ne explica tot Marius Pandel.
Un al treilea jucător ar fi Embraer, dar aceștia au o cotă foarte mică și nici nu se pot bate, la capitolul capacitate de producție, cu cei doi titani ai industriei aeronautice.
„Este extrem de greu în momentul de față să poți comanda aeronave noi. Când ai doi mari producători pe piață, iar unul dintre ei are probleme, toate comenzile se duc către celălalt. Airbus este sufocat de comenzi din moment ce mulți operatori aerieni care lucrau cu Boeing s-au orientat către ei”, ne-a explicat omul de afaceri.
(Marius Pandel - acționar Animawings - sursa foto: Compania)
Airbus chiar a început în vară să refuze comenzile noi pentru că are prea multe. Cu toate acestea, Animawings va primi trei aeronave din gama A220 de la Airbus în următoarele 2-3 luni.
„Avem trei aeronave care au ca termen de livrare final de noiembrie, început de decembrie. Colegii mei au fost în fabrică și au confirmat că sunt pe linia de asamblare. Cel puțin două ar trebui să ne ajungă în decembrie. Probabil că a treia va ajunge mai degrabă la început de ianuarie. O a patra și a cincea aeronavă au ca termene de livrare 2025, în al doilea și al treilea trimestru, iar în 2026 trebuie să mai primim încă trei”, ne-a mai spus acționarul Animawings.
Liniile aeriene se bat pe avioanele din seriile A220-100 și A220-300
Potrivit lui Marius Pandel, este cu atât mai greu de plasarea unei noi comenzi care să fie livrată prea curând pentru modelele din gama A220, seriile 100 și 300, pe care și Animawings și le dorește, deoarece mulți operatori aerieni din Europa mizează pe aceste modele foarte versatile.
„În trecut, ne gândeam că industria o să treacă la avioane tot mai mari, dar uite că toată lumea alege avioane mai ușoare, pentru că sunt mai economice și poluează mai puțin. În plus, sunt mult mai ușor de umplut cu pasageri. E mai ușor să ai o rată de ocupare la peste 80-90% din avion pe un model care are în jur de 130 de locuri”, ne-a mai explicat Marius Pandel.
Potrivit lui, modelele din seriile A220-100 și A220-300 au devenit foarte populare pentru că sunt pretabile pentru mai multe tipuri de rute care au segmente de zbor de 3-4 ore.
„Aceste modele sunt ceea ce noi numim «constructor de rute». Sunt perfecte și pentru zboruri interne și externe. Dacă ai un zbor, de exemplu, pe ruta București-Oradea, este greu să umpli o aeronavă mai mare, cu 180 sau 240 de locuri. Dar la 130 de locuri, ajungi lejer la 80-90% din capacitate, ceea ce înseamnă că ai un cost de transport pe loc de pasager mult mai bun”, ne-a mai spus omul de afaceri.
Au prins la timp contractul cu Airbus
În condițiile în care au apărut problemele de la Boeing, foarte multe linii aeriene s-au îndreptat către gigantul francez, lista Airbus cu comenzi de aeronave noi pentru următorii ani a devenit una foarte lungă. Cel mai probabil, în următorul deceniu, Airbus va domina copios piața, deoarece Boeing va avea nevoie de timp să recupereze terenul pierdut.
„Am avut noroc. Noi am început discuțiile cu Airbus exact înainte de toate aceste incidente. Cum spuneam, dacă plasezi acum o comandă pentru o aeronavă nouă, nu o vei primi prea curând. În total, avem deja 8 aeronave programate pentru livrare, iar investițiile se ridică la 500 de milioane de euro. Avioanele noastre vor avea 125 de locuri la clasa «Economy» și 12 de locuri la «Business». Și vor fi locuri cu adevărat de «Business», cu mai mult spațiu pentru pasageri”, ne-a mai explicat Marius Pandel.
Pentru a crește spațiul oferit pentru fiecare pasager, Marius Pandel ne-a mai spus că au optat pentru o configurație în care pe o parte a avionului sunt două rânduri de scaune, iar pe cealaltă parte trei rânduri.
(Sursa foto: Animawings)
În prezent, așa cum pot remarca și pasagerii configurația deja clasică și cea mai populară este cea de 3 cu 3 rânduri de scaune pe fiecare parte a culoarului.
Compania ne-a trimis imagini din interiorul primei aeronave aflate pe linia de asamblare și care urmează să fie livrată de Airbus către Animawings la începutul lunii decembrie.

(Sursa foto: Animawings)
De menționat că interiorul din imaginea de mai sus nu reprezintă aspectul final al viitoarei Animawings, aeronava fiind fotografiată când încă nu era finalizată.
Potrivit lui, pentru modelele lor au cerut să fie folosite geamurile de la modelul A350, astfel încât avioanele să fie mai luminoase, iar ca regim de înălțime a fost cel ales de la A320, așa că pasagerii nu vor trebui să stea cocoșați în ele atunci când stau în picioare.
„La «Business Class» nu vom urma modelul european de acum, în care este folosit același tip de scaune, aceeași tapițerie, în care sunt aceleași rânduri de scaune ca la economy. Nu, va fi un sector de «Business» corespunzător. Vor fi doar două cu două scaune pe fiecare rând, rabatabile, cu suport pentru picioare, cu tot ce trebuie”, ne-a mai spus omul de afaceri.
Animawings vrea să-și tripleze cifra de afaceri în 2025
Pentru acesta an, acționarul Animawings ne spune că cifra de afaceri este estimată să ajungă la 25 de milioane de euro ținând cont de evoluția de până acum, iar, o dată cu deschiderea de rute noi în 2025 vor să ajungă la 80 de milioane de euro.
Deschiderea de rute noi va avea loc o dată cu livrarea de noi avioane. Acestea vor fi atât pentru destinații interne, cât și externe.
Potrivit lui Marius Pandel, Animawings nu va ținti segmentul de low-cost, nedorind să intre în competiție cu ceilalți operatori, precum WizzAir sau Ryanair, de exemplu.
„Sunt clienți care s-au săturat de ultra-low-cost. Nu mai vor să stea cu fruntea în scaunul pasagerului din față. Ne uităm că din București către Munchen există și un zbor low-cost, dar și o cursă de Lufthansa. Ambele sunt pline. Fiecare cu clienții lui”, a subliniat omul de afaceri.
Potrivit lui, după atâția ani în care s-a mizat doar pe zborurile low-cost, există un potențial mare de a se zbura și la categoriile de preț superioare.
„Există clienți și pentru unii și pentru ceilalți. Pe mine nu mă interesează clientul care vrea doar să zboare la destinație, care vrea să plece doar cu rucsacul în spate, ca să nu-și mai ia bagaj la cală. Mă interesează cei care vor și o experiență diferită la bordul avionului. Vom lucra inclusiv cu un «Chef» cunoscut pentru a pregăti gustările pentru pasageri. Nu-i pot da numele deocamdată”, ne-a mai spus Marius Pandel.
Frații Cristian și Marius Pandel au preluat în întregime Animawings la începutul acestui an, după mai mulți ani de colaborare cu operatorul deținut anterior de grupul elen Aegean Airlines. Astfel, Animawings a devenit companie 100% românească, deținută de frații Pandel prin firmele Memento Holding BV și Christian Tour Holding S.A.
În acest an au anunțat introducerea mai multor rute noi, printre care remarcăm introducerea unor zboruri către Dubai, dar și către Maroc, mai exact către Marrakesh.

