Ajutorul de minimis pentru cultivatori, înjumătățit și acordat pe o schemă pentru Ucraina. Piețar de la Miniș: Fiind an electoral, s-ar putea să ne dea și restul de bani

Sursǎ foto: Wall-street.ro

Gallery Vezi Galeria (9)

Ajutorul de minimis pentru cultivatori, înjumătățit și acordat pe o schemă pentru Ucraina. Piețar de la Miniș: Fiind an electoral, s-ar putea să ne dea și restul de bani

Viața piețarilor din București sau din România nu a fost deloc ușoară în ultimii ani, mai ales în contextul competiției marilor lanțuri de supermarketuri. Anul acesta însă, le-a fost pusă o piedică în plus, în special cultivatorilor: ajutorul de minimis pentru cultura de tomate a fost acordat doar pe jumătate din suma de 3.000 de euro pe care o primeau până acum fermierii. Mai mult, acesta a fost acordat pe o schemă de ajutor pentru Ucraina, urmând ca restul să fie primit, "poate", înaintea alegerilor, context în care unii vânzători din piețe ar putea percepe această a doua tranșă drept pomană electorală.

Astfel, Dumitru Neculcea, din comuna Vidra, Ilfov, care își vinde legumele în piața Miniș, spune că până anul trecut exista ajutorul de 3.000 de euro acordat pe acest tip de cultură, bani care însă în 2024 nu au fost primiți decât pe jumătate, sub forma a ceea ce autoriățile au numit un "avans".

Dar ăștia nici nu sunt bani de la Guvern, sunt bani de la Uniunea Europeană, vezi Doamne, pentru Ucraina. Care e logica, nu știu. Ce treabă am eu cu Ucraina? Dar exact așa s-au exprimat.

Dumitru Neculcea, vânzător legume piața Miniș

În acest sens, explicația autorităților, prin vocea ministrului de resort, Florin Barbu, a fost că programul Tomata pentru Ciclul I se va derula în două etape: în primă fază, până la 30 iunie, în conturile legumicultorilor va intra o sumă de 1.500 de euro pentru cultura de roșii în spații protejate, iar ajutorul de stat va fi acordat pe Cadrul Ucraina și nu ca ajutor de minimis, cum va fi plătită, spun oficialii, diferența de bani până la 3.000 de euro.

Un amănunt, de altfel, care îi face pe legumicultori, așa cum este și Dumitru Neculcea, să se întrebe, totuși, de ce a fost tăiat ajutorul la jumătate tocmai în an electoral, de ce este acordat pe o altă schemă decât cea de minimis și, mai mult, de ce pe una care are legătură cu Ucraina.

Acum, fiind an electoral, s-ar putea să ni-i dea și pe ceilalți 1500 de euro în preajma alegerilor. Eu am vorbit la Direcția agricolă și ne-au spus, domnule, dumneavoastră depuneți actele că s-ar putea să se dea și ăia 1500 de euro. Cum adică s-ar putea? Nu se stabilește o chestie? Nu știu, domne, mi-au spus. Deci numai de aici vă dați seama de neseriozitatea Guvernului. Presupun însă că s-ar putea să-i dea, dar pentru că au interes electoral, nu de altceva, pentru că nu-i doare de noi.

Dumitru Neculcea, vânzător legume piața Miniș

Aceasta nu este însă singura problemă cu care se confruntă piețarii de la Miniș, dar nu numai.

Astfel, Dumitru Neculcea, care produce "ce se vede pe tarabă", adică, printre altele, varză, ardei, roșii, castraveți, fasole, conopidă, dovlecei, ardei iute și vinete, spune că o altă problemă pe care o întâlnește este că nu reușește să găsească mână de lucru pentru suprafața de 3.000 de metri pătrați pe care însămânțează culturile, din moment ce, spune el, "dacă iei oameni, trebuie să-i pui directori, pentru că nu vor să muncească", adăugând faptul că, de regulă, aceștia "vor bani și muncă cât mai puțină".

De asemenea, acesta adaugă faptul că vânzătorii de legume și fructe, cum e și el, sunt încurcați de competiția marilor lanțuri de supermarketuri, iar ca să intri în acestea "îți trebuie niște relații, nu intri așa pur și simplu".

Pe de altă parte, Dumitru admite faptul că, dacă faci parte dintr-o asociație, "cu puțin noroc reușești", dar și aici, adaugă el, este cu dus și întors, din moment ce supermarketurile pun niște condiții pe care de multe ori cultivatorii nu le pot satisface, oferind în acest sens exemplul prețurilor, care sunt "cele pe care le vor supermarketurile".

Mai mult, acesta acuză faptul că toată materia primă pe care o folosesc legumicultorii s-a scumpit, astfel că, revenind la problema ajutorului amintit, cei 3.000 de euro, suma pe care au început s-o primească începând cu anul 2017, este insuficientă, mai ales în contextul în care, adaugă el, prețul multor produse s-a dublat, sau cel puțin a crescut cu 50%.

În afară de toate acestea însă, Dumitru Neculcea remarcă și simplul fapt că oamenii nu mai au bani, sau cel puțin nu pentru mâncare.

Omul de rând a sărăcit, la ora asta (ora prânzului, n.r.), care e cât de cât o oră rezonabilă, este foarte puțină lume. A sărăcit omul. Chiar dacă au mai dat ei (guvernanții, n.r.) niște bani acum, îi taxează pe oameni prin tot felul de lucruri: medicamente, care sunt foarte scumpe, pe urmă căldură, gaze etc.

Dumitru Neculcea, vânzător legume piața Miniș

De asemenea, acesta confirmă și faptul remarcat de alți antreprenori din domeniu, anume că oamenii fac în primul rând economii de la mâncare.

Astfel, acuză Dumitru Neculcea, unii oameni care vin la el la tarabă spun că nu își permit produsele sale, dar, se apără el, prețul pe care l-a făcut (ex: 12 lei/kg. de roșii, n.r.) este cel prin care consideră că își acoperă cheltuielile, și "un pic deasupra", pentru ca activitatea să rămână rentabilă.

Eu zic că decât să iei cinci flori, pe care dai o grămădă de bani, mai bine îți iei să mănânci. Dar ei preferă să-și ia flori și spun că la mine e scump.

Dumitru Neculcea, vânzător legume piața Miniș

Nu în ultimul rând, piețarul spune că, în ce privește condițiile de vânzare în piața de la Miniș, care mai nou aparține de Aministrația piețelor sector 3, un lucru bun, totuși, a fost făcut și anume să se separe activitățile pentru agenții economici (firme, n.r.) față de cele pentru producătorii agricoli.

Personalizate pentru tine