Cate persoane cu contract individual de munca poti angaja daca esti persoana fizica autorizata?

Persoanele fizice autorizate vor putea angaja cel mult noua persoane cu contract individual de munca, au decis senatorii.

Senatorii au adoptat, cu amendamente, un proiect de lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 46/2011 pentru modificarea art.17 din Ordonanta Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, informeaza Mediafax.

Acest amendament a fost propus de membrii Comisiei juridice si a fost insusit de Comisia economica, sesizata in fond cu proiectul de lege, dar si de plenul Senatului.

In varianta propusa de Executiv, ordonanta prevede ca persoanele fizice autorizate pot angaja terte persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatii, fara a limita, insa, numarul acestora.

Proiectul, care a fost adoptat cu 57 de voturi "pentru", 35 de voturi "impotriva" si o abtinere, va fi dezbatut de Camera Deputatilor, care este forul decizional.


Te-ar putea interesa și:


Mai multe articole din secțiunea Economie »



Setari Cookie-uri