Cu ce probleme se confruntă grupul Stellantis
Stellantis, care se pregătește să relanseze modele diesel în gamele unora dintre mărcile sale prezente în Europa, va publica rezultatele financiare pe anul 2025 în data de 26 februarie. Până atunci, analiștii deja cred că anul trecut va fi primul cu pierderi nete și operaționale pentru grup, după mai mulți ani de management defectuos al fostului CEO Carlos Tavares. Acesta din urmă a fost înlocuit de Antonio Filosa, care a demarat un amplu plan de restructurare.
Dacă Filosa va avea sorți de izbândă rămâne de văzut, dar ajustarea realizată pe a doua jumătate a anului trecut pare că va afecta decisiv finanțele grupului internațional. Deși dureroasă, deprecierea contabilă pare a fi necesară pentru a repune grupul pe o traiectorie de creștere, după ce strategia prea agresivă de electrificare a lui Tavares a adus mai ales mărcile americane în impas.
Deși nu putem vorbi de pierderi reale de 22,2 miliarde de euro, această ajustare contabilă (sau depreciere contabilă - în engleză, fiscal write-down) se referă la o metodă de a trece în contabilitatea unei companii pierderile asociate unei modificări de strategie care, practic, anulează valoarea unor active - în acest caz vorbim de modificarea strategiei de electrificare, ce provoacă pierderea unor investiții ale lui Tavares în această direcție.
În 6 februarie, când a anunțat respectiva ajustare contabilă de peste 22 de miliarde de euro, Stellantis a transmis că se așteaptă la o pierdere operațională ajustată pentru a doua jumătate a anului cuprinsă între 1,2 și 1,5 miliarde de euro (respectiv pierderi totale nete cuprinse între 19 și 21 miliarde de euro). Asta după ce, în primul semestru, grupul a avut venituri nete ajustate de doar 500 de milioane de euro pe fondul unor pierderi nete de 3,2 miliarde de euro în prima jumătate a anului, care au inclus ajustări contabile de 1,4 miliarde de euro asupra unor investiții asociate cu niște platforme anulate sau modificate.
În acest context, „venitul ajustat” se referă la elemente de venituri/costuri care sunt considerate evenimente rare sau discrete, inclusiv costuri de restructurare și alte costuri de reziliere, deprecieri și scoateri din uz de active. Printre aceste active scoase din uz sau costuri de restructurare menționăm costurile asociate anulării noii camionete Ram 1500 pe baterii, cât și abandonarea unor EV-uri Maserati și Alfa Romeo.
Privind retrospectiv, Stellantis a avut un venit operațional ajustat de 2,4 miliarde de euro în 2024 — dar doar 359 de milioane de euro în a doua jumătate a anului respectiv. Marja a fost de 4,1%, dar doar 1,2% în a doua jumătate a anului 2024.
Alți producători auto s-au trezit, în mod similar, cu pierderi (prin ajustări contabile în minus sau alte metode similare) legate de investițiile în electrificare, scrie Automotive News. Iată unii dintre constructorii care au avut de pierdut după ce și-au schimbat din mers strategiile:
- General Motors a dezvăluit costuri de peste 7 miliarde de euro legate de vehiculele electrice pentru 2025, fiind așteptată o sumă mai mică în acest an.
- Ford a declarat că renunțarea la vehiculele electrice, cum ar fi camioneta F-150 Lightning, va costa aproximativ 20,9 miliarde de dolari până în 2027.
- Honda a declarat pe 10 februarie că pierderile de fonduri pentru vehicule electrice au totalizat 1,7 miliarde de dolari în cele nouă luni încheiate la 31 decembrie și că probabil vor crește până la sfârșitul anului fiscal, în martie.
- Porsche a efectuat ajustări contabile în minus de 2,7 miliarde de euro numai în al treilea trimestru al anului 2025.
Filosa susține că Stellantis va fi pe profit în 2026
„(Am anunțat) o resetare decisivă pentru a face din preferințele clienților singura noastră stea călăuzitoare pentru viitorul afacerii noastre”, a declarat Filosa într-o discuție cu investitorii, pe 6 februarie. Analiștii au declarat că au fost surprinși de amploarea ajustării contabile. Acțiunile producătorului auto au scăzut cu peste 25% după publicarea estimărilor asupra anului trecut.
Chiar și așa, Filosa a transmis că Stellantis va fi profitabil în 2026, deși cheltuielile asociate cu taxele vamale ale lui Trump sunt proiectate să crească. Anul trecut, nota de plată s-a ridicat la circa 1,2 miliarde de euro, dar suma ar putea ajunge la 1,6 miliarde de euro - în funcție și de urmările deciziei Curții Supreme. De aceea, marja de profit pe 2026 va fi marginală, a transmis Stellantis.
Philippe Houchois, analist la Jefferies, previzionează o marjă de 1,5% pentru 2026, echivalentul a 2,4 miliarde de euro, dar cifra va crește la 3,7% în 2027, echivalentul a 6,1 miliarde de euro. Stephen Reitman, analist la Bernstein, prezice însă o redresare mai rapidă, venitul operațional al Stellantis ajungând la 5 miliarde de euro în acest an, cu o marjă de 3,2%.
Grupul PSA și FCA au fuzionat în 2021 pentru a crea Stellantis, care a fost profitabilă anual de la înființare și a generat un profit net cumulativ de 54,3 miliarde de euro până în 2024. Profitabilitatea a atins un vârf în 2023, când s-a ajuns la o cifră de 18,6 miliarde de euro, aproape 10% din veniturile nete de 189,5 miliarde de euro.
În prima jumătate a anului, America de Sud a fost cea mai profitabilă regiune pentru Stellantis, cu un venit operațional ajustat de 1,2 miliarde de euro, devansând Orientul Mijlociu și Africa, cu 766 de milioane de euro. Europa extinsă, care include Eurasia și alte țări din afara UE, a fost cea mai mare regiune ca volum, cu 1,3 milioane de unități, dar asta nu a însemnat că Stellantis a fost pe plus aici, atingând cu greu pragul de rentabilitate (9 milioane de euro).
Golirea rapidă a stocurilor în America de Nord a redus livrările cu 23% în primul semestru, ele totalizând 647.000 de unități, și a dus la o pierdere operațională ajustată de 915 milioane de euro, față de un profit de 4,4 miliarde de euro în aceeași perioadă a anului precedent. Chiar și așa, situația pare că începea să-și revină în ultimul trimestru din 2025.
Livrările din America de Nord au crescut cu 43% în ultimele trei luni ale anului trecut, ajungând la 422.000 de unități, compania reușind să scape de stocurile vechi și să reintroducă motorul Hemi V8 de 5,7 litri pe Ram 1500. În schimb, alte modele, care vor ajunge mai greu în showroom-uri, nu vor prinde rădăcini peste noapte.
Un exemplu în acest sens este noua generație a lui Jeep Cherokee, produs exclusiv pentru piața din America de Nord într-o uzină din Mexic. Acest SUV va ajunge în reprezentanțele americane abia în martie, a declarat Filosa. Dodge Charger Six-Pack cu motor pe benzină, produs în Canada, va începe să ajungă la dealeri începând cu a doua jumătate a lunii februarie, a adăugat el.
Europa este, la rândul său, un câmp greu de bătălie pentru Stellantis. Livrările au fost în scădere cu 4% în trimestrul al patrulea, ajungând la 667.000 de unități. „Observăm o presiune puternică în Europa, cu o concurență ridicată”, a declarat CFO-ul Joao Laranjo pe 6 februarie. El a adăugat că, în previziunile pentru 2026, compania se așteaptă la unele fluctuații în ceea ce privește prețurile în Europa. Totuși, cifrele Stellantis au arătat destul de bine în ianuarie 2026, pe fondul începerii livrărilor sănătoase pentru mai multe modele asamblate pe platforma Smart Car cum ar fi Fiat Grande Panda, care a suferit din cauza unor încetiniri de producție, și Citroen C3.