Alegeri locale 2020: Lista candidaților care au câștigat marile orașe din România

Configurația politică a Capitalei s-a schimbat după cum arată rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020, iar aceeași situație este evidentă și la conducerea orașelor reședință de județ, după numărătoarea parțială a voturilor.

Candidatul independent Nicuşor Dan, susţinut de PNL şi USR PLUS, a obţinut 42,75% din voturi pentru funcţia de primar general al Capitalei, iar actualul edil Gabriela Firea, candidatul PSD - 38%, potrivit datelor parţiale ale BEC centralizate până la ora 11,00 după numărarea a aproximativ 94,4% dintre voturi.

Potrivit Digi24, configurația politică a primăriilor municipiilor reședință de județ arată însă după cum urmează:

  • PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei;
  • PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei;
  • USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei;
  • UDMR – 4 municipii;
  • Independenți – 1 municipiu și Capitala;
  • FDRG – 1 municipiu;
  • PE – 1 municipiu;
  • Alianța București 2020 – Sectorul 3;
  • PPUSL – Sectorul 5.

Defalcat, pe sectoare ale Capitalei, rezultatele sunt:

  • Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)
  • Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)
  • Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
  • Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)
  • Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)
  • Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)

Câștigătorii la primăriile municipiilor reședință de județ (cu litere îngroșate sunt trecuți candidații confirmați oficial de către Biroul Electoral Central):

Citeste si:
Judecătoria nu a validat mandatul primarului din municipiul Sibiu
Judecătoria nu a validat...
  • Alba Iulia: Gabriel Pleșa (USR-PLUS)
  • Arad: Călin Bibarț (PNL)
  • Pitești: Cristian Gentea (PSD)
  • Bacău: Lucian Viziteu (USR-PLUS)
  • Oradea: Florin Birta (PNL)
  • Bistrița: Ioan Turc (PNL)
  • Botoșani: Cosmin Andrei (PSD)
  • Brașov: Allen Coliban (USR-PLUS)
  • Brăila: Marian Dragomir (PSD)
  • Buzău: Constantin Toma (PSD)
  • Reșița: Ioan Popa (PNL)
  • Călărași: Marius-Grigore Dulce (PSD)
  • Cluj-Napoca: Emil Boc (PNL)
  • Constanța: Vergil Chițac (PNL)
  • Sfântu Gheorghe: Antal Arpad (UDMR)
  • Târgoviște: Cristian Stan (PSD)
  • Craiova Olguța Vasilescu (PSD)
  • Galați: Ionuț Pucheanu (PSD)
  • Giurgiu: Adrian Anghelescu (PNL)
  • Târgu Jiu: Marcel Romanescu (PNL)
  • Miercurea Ciuc: Attila Korodi (UDMR)
  • Deva: Florin Oancea (PNL)
  • Slobozia: Dragoș Soare (PNL)
  • Iași: Mihai Chirica (PNL)
  • Baia Mare: Cătălin Cherecheș (Independent)
  • Drobeta-Turnu Severin: Marius Screciu (PSD)
  • Târgu Mureș: Zoltan Soos (UDMR)
  • Piatra Neamț: Andrei Carabelea (PNL)
  • Slatina: Emil Moț (PSD)
  • Ploiești: Andrei Voloșevici (PNL)
  • Satu Mare: Kereskenyi Gabor (UDMR)
  • Zalău: Ionel Ciunt (PSD)
  • Sibiu: Astrid Fodor (FDGR)
  • Suceava: Ion Lungu (PNL)
  • Alexandria: Victor Drăgușin (PSD)
  • Timișoara: Dominic Fritz (USR-PLUS)
  • Tulcea: Ștefan Ilie (PNL)
  • Vaslui: Vasile Pavăl (PSD)
  • Râmnicu Vâlcea: Mircea Gutău (PE)
  • Focșani: Cristi Valentin Misăilă (PSD)

Sursa foto: Shutterstock


Te-ar putea interesa și:


Mai multe articole din secțiunea Politic »



Setari Cookie-uri