Companiile de stat, obligate sa sponsorizeze cu minim 40% sanatatea si educatia, iar restul de 20% va merge catre alte domenii. Procedura a fost decisa, miercuri, de Guvern prin ordonanta de urgenta, anunta Mediafax.
Conform actului normativ, operatorii economici la care statul, inclusiv autoritatile locale, este actionar majoritar vor acorda sponsorizari in proportie de minimum 40% pentru sanatate, inclusiv pentru dotari cu echipamente, tot de minimum 40% pentru educatie, invatamant si sport, inclusiv echipamente, si de maximum 20% pentru alte tipuri de activitati.