Producător auto, despre Programul Rabla: Singura metodă de a crește vânzările de mașini electrice este cu ajutor de la stat

Sursǎ foto: Subaru

Producător auto, despre Programul Rabla: Singura metodă de a crește vânzările de mașini electrice este cu ajutor de la stat

Cuprins Articol:

Programul Rabla rămâne un subiect fierbinte în România, deși nu este clar când va demara ediția din acest an a campaniei de „curățare” a parcului auto național. Recent, Ministerul Mediului a pus în dezbatere publică Ghidul de aplicare al programului, care a surprins prin faptul că nu se mărește cuantumul subvențiilor față de programul din 2024. Wall-Street.ro a discutat cu Nicola Torregiani, CEO Subaru Italia, pentru a afla perspectiva producătorului auto asupra Rabla, dar și pentru a înțelege mai bine nevoile distribuitorilor de mașini din prezent.

Programul Rabla, fără schimbări de substanță în 2025

Sursă foto: Shutterstock.com

La începutul acestei luni, suflarea automobilistică din țară a fost „lovită” de vestea că autoritățile române sunt cel puțin înșelătoare. În ciuda declarațiilor făcute în repetate rânduri de către ministrul Mediului, Mircea Fechet, cum că valoarea ecotichetului oferit pentru achiziția de mașini electrice va fi mai mare în 2025, aceasta va rămâne pe loc. Și asta nu doar anul acesta, ci până în 2030 inclusiv.

Cel puțin asta arată Ghidul de aplicare al Programului Rabla multianual, pus în dezbatere publică luna aceasta. Evident, regulile jocului se mai pot schimba până la data când programul va începe oficial, probabil nu mai devreme de lunile aprilie sau mai. Asta a dat de înțeles și premierul Marcel Ciolacu, care a declarat că se ia în continuare în calcul mărirea subvenției pentru EV-uri, înjumătățirea ei în 2024 fiind cel puțin parțial responsabilă pentru prăbușirea vânzărilor de automobile „verzi” în România.

Față de 2023, comerțul cu EV-uri a scăzut cu 32% anul trecut, iar acest trend îngrijorător care poziționează țara noastră în coada topurilor europene la electrificare a fost reconfirmat de cifrele de la începutul acestui an. Conform datelor Asociației Producătorilor și Importatorilor de Autovehicule (APIA), vânzările de mașini electrice noi au scăzut cu 35% în februarie față de aceeași perioadă a anului 2024.

APIA a susținut o mărire a subvenției pentru electrice până la 8.500 de euro, iar semnalele de la minister și de la Administrația Fondului de Mediu (AFM), care derulează Programul Rabla, sugerau că subvenția va crește de la 5.100 de euro cât a fost în 2024 până la cel puțin 6.000-7.000 de euro. Cum nu s-a consumat oricum nici bugetul alocat programului anul trecut, exista speranța că subvenția va crește, APIA avertizând că altfel România ar putea ajunge un „caz izolat în Europa”.

Cu ocazia lansării naționale a noii generații Subaru Forester, am vrut să aflăm cum este impactat un producător auto de toată această realitate în continuă schimbare, mai ales că Ghidul de aplicare vine și alte noutăți: aplicarea acelorași reguli pe perioada 2025-2030, un element de predictibilitate cerut de piață, prin vocea ACAROM-ului, dar și scăderea nivelului de emisii de CO2 pentru accesul în program, respectiv oprirea subvenționării achiziției de mașini diesel.

Torregiani: Avem nevoie de predictibilitate, dar și de subvenții pentru a vinde mașini electrice

Nicola Torregiani, CEO Subaru Italia. Sursă foto: Subaru

În discuția cu Wall-Street.ro, șeful Subaru Italia a apreciat pasul către o mai mare predictibilitate pe care autoritățile de la București le-au făcut în conceperea noului Program Rabla. Acesta nu doar că se va aplica pe o perioadă de cinci ani, cu etape de analiză a rezultatelor o dată pe an, ci a fost și simplificat. Astfel, a dispărut separația între Rabla Clasic și Rabla Plus.

Ca jucători pe piață, avem nevoie de stabilitate. Dacă, într-un an, vinzi 10.000 de mașini cu ajutorul subvențiilor de la stat și, mai apoi, acestea sunt eliminate complet, este foarte greu să-ți faci o planificare,” a declarat acesta. „Ca distribuitor, trebuie să-ți pui la punct stocurile, dar și acțiunile legate de marketing și tot ce ține de bugetare, iar pentru toate acestea avem nevoie de stabilitate”, a adăugat Torregiani.

„Dacă avem un program pe cinci ani, acesta este un lucru foarte bun. Trebuie, însă, să spunem că, în multe țări, singura metodă eficientă de a crește vizibil vânzările de mașini electrice este cu aportul subvențiilor de la stat”, a adăugat șeful Subaru Italia. El consideră că producătorii se pot descurca să vândă mașini hibride, char și plug-in hybrid, fără ajutoare, dar pentru a „zgudui” piața EV-urilor, este nevoie ca statele să pună umărul activ în creșterea cotei de piață.

„Aceasta nu este doar o părere personală, ci reprezintă un fapt, deoarece acest lucru a fost probat în toate țările în care rata de absorbție a mașinilor electrice este foarte mare. În țări precum Danemarca sau Norvegia, ajutorul de la stat a fost foarte puternic pentru a crea o cerere în piață”.

De aceea, ajutorul pe care statul român vrea să-l ofere în continuare pentru achiziția de mașini electrice „ajută”, dar o sumă mai mare ar fi chiar mai atractivă, în opinia lui Vladimir Dimitrov, Manager pe țările din Europa de Sud-Est în cadrul Subaru Italia. „Acest lucru s-a văzut chiar și în Germania, atunci când au oprit complet subvențiile. Oamenii aproape că s-au oprit din a mai cumpăra mașini electrice, deci o subvenție de 10.000 de euro este clar mai atractivă și ajută mai mult decât una de 5.000 de euro, dar și această sumă va ajuta piața”, a spus oficialul mărcii nipone.

Noile ținte de CO2 scot Subaru din joc, în România

Noul Program Rabla unificat oferă, în continuare, un ajutor de stat și pentru achiziția de mașini hibride pe benzină, dar și pentru benzinare clasice. Cum spuneam, statul a ajustat nivelele de CO2 maxime pentru ca un model să se încadreze la subvenții. Confrom lui Torregiani, aceste modificări nu îi ajută pe cei de la Subaru. Concret, noua limită este de 145 g CO2/km în sistem WLTP, exceptând motocicletele.

„Noile limite pe CO2 înscrise în Programul Rabla sunt, ca să fiu onest, destul de scăzute în comparație cu emisiile noastre”, a explicat CEO-ul Subaru Italia. „Deci, pe noi, aceste subvenții [pentru modele cu motoare termice] nu ne interesează. Dacă un client Subaru s-a decis deja că-și dorește un Forester, el va face achiziția cu sau fără subvenții.”

„De aceea, ca distribuitor al Subaru în România, sunt mult mai interesat în ajutorul de la stat pentru mașini electrice, pentru că nouă ni se cere să creștem vânzările de mașini electrice în toată Europa. Fără subvenții, acest obiectiv este foarte complicat”, a explicat Torregiani. În prezent, Subaru oferă un singur EV în gamă, modelul Solterra, dar japonezii își vor extinde oferta în următorii ani.

În cazul lui Solterra, prețul a fost ajustat pentru a fi mai aproape de așteptările pieței. „Am venit mai aproape de nivelul pieței, deoarece înainte noi eram, cumva, mai optimiști”, a spus Dimitrov.

Tranziția către mașini 100% electrice, dificilă într-o Europă „cu mai multe viteze”

Noul Subaru Forester vine cu propulsie hibridă

Vorbind despre întreaga Europa, Nicola Torregiani a declarat că este imposibil de spus când ar putea un constructor ca Subaru să treacă la o gamă formată exclusiv din mașini electrice. În prezent, producătorul oferă o gamă variată de motorizări, pentru a mulțumi o plajă cât mai variată de clienți.

Deși tot mai multe mașini electrice sunt vândute în lume an de an, Bătrânul Continent a fost lovit de mai multe șocuri anul trecut, ceea ce a afectat vânzările în mai multe piețe cheie. Nu doar în Germania s-au vândut mai puține EV-uri, ci și în alte state vest europene, asta în contextul în care cota de piață a acestor mașini variază oricum destul de mult de la țară la țară.

„Trecerea la mașini electrice ține exclusiv de cum va evolua piața. Iar în Europa lucrurile sunt complicate”, a spus Torregiani. „Ai țări precum Norvegia, unde cota de piață a electricelor este incredibil de ridicată, aproape de 90%, dar și țări cu creștere accelerată, ca Danemarca, unde cam 1 din 2 mașini vândute sunt pe baterii”, a spus acesta. Există, însă, și țări unde cota de piață nu sare de 20-25%, cum este cazul Belgie sau Austriei, dar și state parcă dezinteresate de acest fenomen, cum este Grecia, unde EV-urile ocupă doar 5% din piață.

„Într-un astfel de scenariu, este greu să vorbești despre viitor. Când totul se poate schimba de la un an la altul într-o țară ca urmare a schimbării politicilor de subvenționare, trebuie să rămâi flexibil. Subaru are această flexibilitate, deoarece avem diferite motorizări și trenuri de rulare disponibile, deci avem acoperită perioada viitorului imediat și a viitorului mediu”, a explicat oficialul italian.

Personalizate pentru tine