David Popovici - aur și record mondial la proba de 100 m liber

Începem cu tânărul fenomen al României, David Popovici, care a doborât recordul mondial la proba de 100 m liber, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, cu un nou record mondial, 46 sec 86/100.

Vechiul record mondial al probei era deţinut de brazilianul Cesar Cielo Filho (46 sec 91/100), din 2009.

Popovici deţine astfel la 100 m liber, recordul mondial de seniori şi juniori, recordul european de seniori şi juniori, precum şi recordul competiţiei.

David Popovici a devenit al doilea român care cucereşte un titlu european într-o probă masculină, după Robert Glinţă, care a luat aurul în 2021, la Budapesta, la 100 m spate.

În cadrul aceluiași Campionat, Popovici a cucerit și medalia de aur în proba de 200 m liber.

Sursa Foto: David Popovici/ Facebook

Cătălin Chirilă - aur la canoe simplu 1000 m la Campionatele de la Munchen

Canoistul român a câștigat titlul european la canoe simplu 1000 m la Campionatele de la Munchen.

Sportivul tricolor a cucerit recent aurul mondial la canoe simplu 1000m la Campionatele Mondiale de la Halifax, Canada, unde l-a surclasat chiar pe campionul olimpic en titre în această probă.

Sursa Foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Aur la Canotaj - Campionatele Europene de la Munchen

Canotajul românesc a încheiat în glorie participarea la Campionatele Europene de la Munchen.

Sportivii tricolori au adus, în total, 5 medalii de aur și trei de bronz.

Medalie de aur a cucerit Ionela Cozmiuc în proba de simplu vâsle feminin categorie ușoară (LW1x).

Aur european a obținut și echipajul de 8+1 feminin (W8+), compus din Magdalena Rusu, Iuliana Buhuș, Ancuța Bodnar, Denisa Tîlvescu, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Adrian Munteanu.

De asemenea, aurul a venit și de la:

• proba de dublu rame feminin (W2-) pentru echipajul format din Denisa Tîlvescu și Ioana Vrînceanu,
  • în proba de dublu rame masculin (M2-), prin echipajul format Marius Cozmiuc și Sergiu Bejan,
  • în proba de dublu vâsle feminin (W2x), pentru Campioanele Olimpice Simona Radiș și Ancuța Bodnar.

Sursa Foto: Balint Czucz Photography/ Federația Română de Canotaj

Bianca Ghelber - aur la aruncarea cu ciocanul

Bianca Ghelber este campioană europeană.

Este prima medalie de aur continentală pentru atletismul românesc după 20 de ani. În 2002, Ionela Țîrlea cucerea aurul la Munchen în proba de 400 m garduri, iar în 1998 lua aurul la aruncarea ciocanului actuala antrenoare a Biancăi Ghelber, Mihaela Melinte.

Bianca Ghelber, ocupantă a locului 6 la Jocurile Olimpice de la Tokyo, clasată pe aceeași poziție la Campionatele Mondiale din Statele Unite ale Americii în acest an, a condus tot concursul, încă de la prima aruncare, și și-a adjudecat o victorie meritată pe deplin.

Sursa Foto: Federația Română de Atletism

Tiberiu Donose și Iulian Diaconu - aur la Campionatele Europene de Haltere Juniori

Medalie de aur și record european pentru România la Campionatele Europene de Haltere Juniori U17 și U15 de la Raszyn, Polonia.

Tiberiu Donose a avut o evoluție cu trei încercări reușite, în limitele categorie 67 kg, la smuls - 125, 127 și 130 Kg (Record U17), în timp ce la stilul aruncat și la total a reușit să-și încheie participare câștigând încă două medalii de bronz cu 153 și 283 Kg.

Iulian Diaconu, CSM Onești, a câștigat medalia de aur la stilul smuls al Cat. 61 Youth U17, cu 112 Kg. La stilul aruncat, cu 120 Kg, a obținut locul 6, la iar la total s-a clasat pe locul 5, cu 232 Kg.

Sursa Foto: Federatia Romana de Haltere - Romanian Weightlifting Federation

Aur la Campionatul European de Haltere Juniori II

Bilanțul participării României la Campionatele Europene de Haltere U15 și U17 din Polonia s-a îmbogățit cu 2 medalii de aur și 2 de argint, ducând totalul la 24: 9 de aur, 5 de argint și 10 de bronz.

Estefania Dobre legitimată la CSA Steaua București, este Campioană Europeană de Juniori II la Youth U 17, cat. 59 kg.

După locul 4 de la stilul smuls, unde a ridicat 74 Kg, s-a impus la stilul aruncat cu trei încercări reușite la 92, 95 si 98 Kg, obținând aurul și la un total, cu 172 Kg.

Ioana Miron este campioană europeană U17 la total și aruncat, cu 142 Kg și 80 Kg, și medaliată cu argint la stilul smuls, cu 62 Kg, în limitele Cat. 45 Kg.

Narcis Papolti a obținut aurul la stilul smuls, cu 80 Kg, și două medalii de bronz la stilul aruncat și la total, cu 95 Kg, respectiv 175 Kg, în limitele Cat. 49 Kg U15.

Daria Hainagiu - aurul mondial la categoria 44 Kg

Daria Hainagiu, legitimată la CS Amatto Budokan, a cucerit aurul mondial la categoria 44 Kg, după un parcurs competițional de senzație, care a culminat cu victoria în semifinale în fața luptătoarei Ayaulym Aubakir din Uzbekistan, precum și cu victoria categorică în finală, înainte de limită, prin KO tehnic, obținută în fața campioanei en-titre, Myroslava Boichuk, reprezentanta Ucrainei.

Sursa Foto: Federația Română de Kempo

Amalia Puflea și Sabrina Maneca Voinea - aur la Campionatele Europene de Gimnastică

Două medalii de aur și două de bronz au obținut junioarele noastre Campionatele Europene de Gimnastică.

Amalia Puflea este campioană europeană de junioare la sol (13.233) și a cucerit bronzul la bârnă (12.400).

Sabrina Maneca Voinea a câștigat finala la sărituri, cu o medie de 13.250 (12.900/13.600), și medalia de bronz la sol (12.966).

Sursa Foto: Simone Ferraroph/ European Gymnastics

Simona Halep - în top 6 WTA după ce a câștigat Openul Canadei

Simona Halep a reintrat în top 6 WTA, după ce a învins-o cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3 pe Beatriz Haddad Maia în finala turneului WTA 1000 de la Toronto.

Simona a mai fost de două ori campioană în Canada, la Montreal, în 2016 și 2018, acesta fiind primul său titlu la Toronto și primul trofeu de când este antrenată de Patrick Mouratoglou.

Trofeul de la Canadian Open este al 24-lea trofeu din carieră câștigat în circuitul WTA și al 9-lea său trofeu din seria WTA 1000.

Sursa Foto: Simona Halep

Sursa foto: Shutterstock