Senatul a votat, joi, componenta si conducerile celor 22 de comisii permanente, cele mai multe, 11, revenind PSD, cinci la PNL, doua la ALDE, doua la USR si cate una la PMP si UDMR, iar Traian Basescu a primit sefia Comisiei pentru Dezvoltare si Strategie economica, in vreme ce Teodor Melescanu va fi presedintele Comisiei de constitutionalitate.
Social-democratii si-au adjudecat sefia a jumatate dintre comisiile permanente ale Senatului datorita faptului ca au cel mai mare numar de senatori. Astfel, Comisia Juridica va fi condusa de catre Carmen Daniela Dan, Comisia de Buget de catre Viorel Arcas, Agricultura de catre Doina Silistru, Politica externa de catre Cristian Dumitrescu, Administratia Publica de catre Florin Carciumaru, Munca de catre Ion Rotaru, Comisia de Invatamant i-a revenit Ecaterinei Andronescu, cea pentru Cultura lui Ioan Vulpescu, Comisia pentru Regulament va fi condusa de Mihai Fifor, cea pentru Afaceri Europene de catre Gabriela Cretu si Transporturile de Ionel Butunoiu, conform News.ro.
La randul lor, liberalii au primit, in conformitate cu ponderea lor in Senat, conducerea a cinci comisii: la Comisia Economica va fi presedinte Daniel Zamfir, la Aparare va fi Iulian Dumitrescu, Comisia pentru Drepturile Omului va fi condusa de catre Marius Nicoara, cea pentru abuzuri de catre Iancu Caracota si Comisia pentru Romanii de pretutindeni va fi condusa de Viorel Badea.
Citeste si:
USR i-au revenit doua comisii permanente: Egalitate de sanse - presedinte Adrian Weiner si Comisia pentru Mediu, care va fi condusa de Allen Coliban. In ceea ce ii priveste pe cei de la ALDE, tot doua comisii au primit si ei: Comisia pentru constitutionalitate, care va fi condusa de catre Teodor Melescanu, si Comisia pentru activele statului si privatizari, al carei presedinte va fi Nita Ilie. UDMR l-a instalat la sefia Comisiei pentru Sanatate pe senatorul Laszlo Attila, iar PMP l-a pus chiar pe Traian Basescu la presedintia Comisiei pentru Dezvoltare si Strategie Economica.
Va prezentam lista completa a comisiilor Senatului si a conducerilor acestora:
Comisia juridica, de numiri, disciplina, imunitati si validari
Presedinte: Carmen Dan Daniela (PSD)
Vicepresedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
Secretar: Adrian Nicolae Diaconu (PSD)
Comisia pentru constitutionalitate, libertati civile si monitorizare a executarii hotararilor Curtii Europene a Drepturilor Omului
Presedinte: Teodor Melescanu (ALDE)
Vicepresedinte: Viorel Salan (PSD)
Secretar: Gabriel Lese (PSD)
Comisia pentru buget, finante, activitate bancara si piata de capital
Presedinte: Arcas Viorel (PSD)
Vicepresedinte: Florin Catu (PNL)
Secretar: Stefan Mihu (PSD)
Comisia economica, industrii si servicii
Presedinte: Daniel Zamfir (PNL)
Vicepresedinte: Marius Alexandru Dunca (PSD)
Secretar: Vasile Lungu (PMP)
Comisia pentru agricultura, silvicultura si dezvoltare rurala
Presedinte: Doina Silistru (PSD)
Vicepresedinte: Tanczos Barna (ALDE)
Secretar: Lucian Trufin (PSD)
Comisia pentru politica externa
Presedinte: Cristian Dumitrescu (PSD)
Secretar: Serban Valeca (PSD)
Comisia pentru administratie publica, organizarea teritoriului si protectia mediului
Presedinte: Florin Carciumaru (PSD)
Vicepresedinte: Cornel Popa (PNL)
Secretar: Ioan Denes (PSD)
Comisia pentru aparare, ordine publica si siguranta nationala
Presedinte: Iulian Dumitrescu (PNL)
Vicepresedinte: Liviu Tit Brailoiu (PSD)
Secretar: Nicu Falcoi (USR)
Comisia pentru munca, familie si protectie sociala
Presedinte: Ion Rotaru (PSD)
Secretar: Valer Daniel Breaz (PSD), Carmen Harau (PNL)
Comisia pentru invatamant, stiinta, tineret si sport
Presedinte: Ecaterina Andronescu (PSD)
Vicepresedinte: Novak Csaba-Zoltan (ALDE)
Secretar: Sbirnea Liliana (PSD)
Comisia pentru sanatate publica
Presedinte: Laszlo Attila (ALDE)
Vicepresedinte: Florian Bodoc (PSD)
Secretar: Ionut Sibinescu (ALDE)
Comisia pentru cultura, arta si mijloace de informare in masa
Presedinte: Ioan Vulpescu (PSD)
Vicepresedinte: Turos Lorand (ALDE)
Secretar: Lucian Romascanu (PSD)
Comisia pentru drepturile omului, culte si minoritati
Presedinte: Marius Nicoara (PNL)
Vicepresedinte: Narcis Chisalita (PSD)
Comisia pentru egalitatea de sanse
Presedinte: Adrian Weiner (USR)
Vicepresedinte: Gheorghe Pop (PSD)
Secretar: Gabi Ionascu (PMP)
Comisia pentru dezvoltare regionala, administrarea activelor statului si privatizare
Presedinte: Nita Ilie (ALDE)
Vicepresedinte: Horea Soporan (PSD)
Secretar: Filipescu Raducu (PNL)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea coruptiei si petitii
Presedinte: Iancu Caracota (PNL)
Vicepresedinte: Sorina Pintea (PSD)
Secretar: Costel Soptica (PNL)
Comisia pentru regulament
Presedinte: Mihai Fifor (PSD)
Vicepresedinte: Severica Covaciu (PMP)
Comisia pentru afaceri europene
Presedinte: Gabriela Cretu (PSD)
Vicepresedinte: Cristian Ghica (USR)
Secretar: Catalin Toma (PNL)
Comisia pentru romanii de pretutindeni
Presedinte: Viorel Badea (PNL)
Vicepresedinte: Nicolae Marin (PSD)
Secretar: Radu Mihail (USR)
Comisia pentru mediu
Presedinte: Allen Coliban (USR)
Vicepresedinte: Emanoil Savin (PSD)
Secretar: Ion Chirtes (PNL)
Comisia pentru transporturi si energie
Presedinte: Ionel Butunoiu (PSD)
Vicepresedinte: Iriza Scarlat (ALDE)
Secretar: Gheorghe Marin (PSD)
Comisia pentru dezvoltare si strategie economica
Presedinte: Traian Basescu (PMP)
Vicepresedinte: Nicoleta Dinu (USR)
Secretar: Stefan Radu Oprea (PSD)
Citeste si:
Sursa foto: Mediafax Foto
Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »
Te-ar putea interesa și: